Jan Zrzavý (1890–1977)/ Obrazy, kresby, ilustrace

Národní galerie v Praze

Jan Zrzavý (1890–1977)/ Obrazy, kresby, ilustrace

Retrospektivní výstava NG nazvaná Jan Zrzavý (1890–1977)/ Obrazy, kresby, ilustrace se těší neustálému zájmu široké veřejnosti.
K uspořádání této velké výstavy vedlo několik důvodů:.  Především jde o představení Jana Zrzavého jako jednu z nejvýraznějších postav českého moderního umění 20. století a připomenutí třicátého výročí od umělcovy smrti. V roce 1975 věnoval umělec Národní galerii v Praze více než sto obrazů, patnáct set kreseb a menší soubor grafik a písemností. Uspořádání rozsáhlé výstavy bylo proto
i morálním závazkem vůči tomuto umělci.

 
Různorodost námětů Zrzavého děl je rozsáhlá: od autoportrétů, portrétů, mýtů a symbolických motivů ve figurálních kompozicích, náboženských témat, samotných zátiší, ilustra?ních a scénografických prací až po grafiku. Dalším jeho velkým tématem byla krajina. Na výstavě konané ve Valdštejnské jízdárně, je představeno přes 250 exponátů; nechybí zde slavná Kleopatra, Stařec (Autoportrét), Údolí smutku; významnou měrou je zastoupena též kresba, ilustrace, scénografické návrhy, grafické listy. K vidění jsou zde nejen významná díla z majetku NG nebo soukromých sběratelů. Několika zápůjčkami se podílí i Moravská galerie v Brně, Národní muzeum, Muzeum umění Olomouc, Západočeská galerie v Plzni, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a řada dalších. Podle kurátorky výstavy Zuzany Novotné vychází koncepce z prezentace nejvýznamnějších děl, z nového pčístupu k umělcově obsáhlé tvorbě. Pro některé \”mírně kontroverzní\” video s názvem Zrzavý film v režii Michala Pěchoučka, doplňuje kalendárium nejdůležitějších údajů ze života Jana Zrzavého. Film se tak stává logickým prvkem výstavy.
Výstava Jana Zrzavého se tak stává jednou z nejúspěšnějších výstav Národní galerie v Praze za období leden – červen 2007, ve kterém NG zahájila celkem deset výstav (mezi nimi též výstavu Emila Filly konanou ve spolupráci se Správou Pražského hradu) a zrealizovala řadu projektů. Výstavu Jana Zrzavého opět doplňuje bohatá řada doprovodných programů, včetně komentovaných prohlídek.
Retrospektivní výstava děl Jana Zrzavého, která začala 25. května 2017,  potrvá ještě celý měsíc a týden, tzn. do 16. září 2007.

Vzhledem k další připravované výstavě, nebude tato výstava prodloužena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..