František Skála a Imaginární odhalení sochy Vulpes Gott v Drážďanech

František Skála a Imaginární odhalení sochy Vulpes Gott v Drážďanech

 

Po krátkém pobytu na Pražské náplavce a třídenní plavbě po Labi dorazila socha od Františka Skály Vulpes Gott do Drážďan. Rozšířila tak venkovní výstavu současného českého sochařství Relocated, která již od června probíhá v saské metropoli. Sedmitunová socha, kterou František Skála vytvořil speciálně pro letošní festival Česká sezóna v Drážďanech, je zároveň i předzvěstí další chystané akce festivalu – velké výstavy českého umění Všechnu moc imaginaci!, která 26.listopadu 2022 začne v budově Lipsiusbau na drážďanském staroměstském nábřeží.

Vulpes Gott, familiérně také Slávek si prohlíží panorama Drážďan. Foto© PetrSalek.com

Slavnostnímu odhalení sochy stojící na zdaleka viditelném místě na břehu Labe přímo proti slavné Brühlově vyhlídkové terase, počasí příliš nepřálo. To však nevadilo domácím ani přespolním návštěvníkům, kteří se navzdory větru a dešti u sochy shromáždili. Hlavní kurátor akce i celého festivalu Jiří Fajt se ze zdravotních důvodů bohužel nemohl zúčastnit. Při zahájení ho zastoupil jeho blízký spolupracovník Michael Griff ze Státních uměleckých sbírek Drážďany. Původně plánované zahalení sochy před jejím slavnostním odhalením nebylo kvůli mokru možné. V duchu hesla festivalu se však projevila síla imaginace. Na pokyn Františka Skály všichni zavřeli oči a představili si, že pes je zahalen. Teprve na signál mistrovy speciální ladičky otevřeli oči a v tu chvíli se Vulpes Gott, Dratoslav von Mischling, familiérně také Slávek, stal oficiálně viditelným. Moment překvapení vystřídal jásot a fanfáry v podání dechové kapely Provodovjané, která na závěr oficiální části zahrála českou národní hymnu. Hudebníci pak navázali svižnou polkou a František Skála s manželkou a s nimi i další páry neodolali a s chutí si při ní zatančili.

30.9.2022 koncert Františka Skály, foto© Jozef Kolodzej


Fantišek Skála a jeho Vulpes Gott, foto© PetrSalek.com

Instalace Františka Skály Vulpes Gott je součást výstavy českého současného umění „Všechnu moc imaginaci“ a bude k vidění v Drážďanech do 26.února 2023.

Vulpes Gott, Dratoslav von Mischling, Slávek:
Pomník bezejmenných hrdinů. Poslední z posledních. Monument odstrkovaných. Kříženec nečistých ras a ohrožených druhů, který nikdy nic nedobyl, neosvobodil, nesjednotil ani nerozdělil, ničím výrazným na sebe neupozornil, ani se nezviditelnil. Nikomu neublížil. Jen bojoval o holou existenci, budíce u jedněch soucit, u druhých opovržení. Personifikace lidskosti inspirovaná dvěma grafikami Maxe Švabinského, kde přihlíží aktu snímání z kříže a pietě. Navazuje na nerealizovaný pomník „Rozšlápnutého brouka“, „Přejeté žáby“ a „Fenomén nepopulárního tlouštíka“.     František Skála

Text: Soňa Šálková

 

 


František Skála s chotí to rozjel před Ministerstvem financí doprovázen dechovou kapelou Provodovjané. Foto© Petr Šálek

Summary
After a short stay on the Prague embankment and a three-day cruise on the Elbe, the sculpture by František Skála Vulpes Gott arrived in Dresden. It thus expanded the outdoor exhibition of contemporary Czech sculpture Relocated, which has been running in the Saxon metropolis since June. The seven-tonne sculpture, which František Skálu created especially for this year’s Czech Season festival in Dresden, is also a forerunner of another planned event of the festival – a large exhibition of Czech art, All Power to the Imagination!, which will begin on November 26, 2022 in the Lipsiusbau building on the Dresden’s Old Town waterfront..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..