Drátěný pes od Františka Skály na pražské Náplavce

Drátěný pes od Františka Skály na pražské Náplavce

14. září 2022 byla na Vltavě u Rašínova nábřeží odhalena obrovská drátěná plastika psa, jejímž autorem je malíř, sochař a všestranná umělecká osobnost František Skála. Psíka tam budou moci kolemjdoucí obdivovat dva týdny, než se vypraví na cestu do Drážďan, kde bude vystaven na břehu Labe. Stane se tak jedním z exponátů festivalu Všechnu moc imaginaci! a podtitulem Česká sezóna, který již od konce června probíhá v saské metropoli. V souladu s názvem by měl festival nastartovat fantazii v lidech unavených povrchním marketingovým vnímáním světa. Jedná se o dosud největší projekt propagující české umění v zahraničí, jehož iniciátorem a hlavním kurátorem je kunsthistorik a bývalý generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Po svém nečekaném a velmi sporném odvolání z čela NG se ujal vedení mezinárodních projektů ve Státních uměleckých sbírkách (SKD) v Drážďanech. Festival je zároveň jednou z doprovodných akcí českého předsednictví v Radě EU a česká kultura se tak bude v Drážďanech prezentovat až do konce letošního roku.

Nadměrnou sochou o délce 7 metrů a hmotnosti 4 tun si František Skála podle Jiřího Fajta splnil jeden ze svých starých snů – vytvořit pomník někomu zcela bezvýznamnému. Za předlohu mu posloužil psík z grafiky Pieta od Maxe Švabinského z roku 1906. Na ní se k centrálním postavám Panny Marie a Krista blíží nepatrná figura malého psíka. A tohoto nenápadného outsidera František Skála monumentálně zhmotnil.

14. září 2022 byla na Vltavě u Rašínova nábřeží odhalena obrovská drátěná plastika psa, jejímž autorem je malíř, sochař a všestranná umělecká osobnost František Skála. Foto© PetrSalek.com

„On hrozně hezky pracuje s formáty. Na výstavě ve Valdštejnské jízdárně v roce 2017 měl obrovské fotky vzniklé z miniaturních instalací. To, co by člověk čekal jako malé, je najednou velké, má to překvapit. Ikonografie psa v umění se datuje od pravěkých jeskyň do současnosti. Ale teprve od renesance si zobrazení začíná všímat vztahu psa s člověkem – předtím to to byl je pomocník při lovu nebo hlídač. Co se mi na tom hrozně líbí, je, že to hodnocení vztahu nechává na každém z nás. Buď vás to může fascinovat, vyvolá to ve vás opovržení nebo soucit, je tu celá paleta možností, ale v každém případě to ve vás probudí to, co je pro mě v České sezóně to nejdůležitější, vyvolá to imaginaci“, říká Jiří Fajt.

František Skála stanul na svém díle – sedmimetrovém psíkovi. Foto© PetrSalek.com

Pes se připojí k dílům českých výtvarníků, která jsou již v Drážďanech vystavena, například od  Čestmíra Sušky, Michala Gabriela, Davida Černého a dalších. Psí velikán Vulpes Gott nebo Dratoslav Mischling bude 30. září slavnostně přivítán na drážďanském novoměstském nábřeží, kde zůstane až do konce trvání festivalu. Předznamená tak velkou přehlídku Všechnu moc imaginaci!, která od října bude probíhat v budově Lipsiusbau na protilehlém břehu a prezentovat díla 25 současných českých umělců a také zástupců klasické české moderny 20. století.

Kdo se nedostane do Drážďan, má možnost prohlédnout si sochu na Vltavě ještě do 27. září. Potom ji remorkér potáhne po řece až do Drážďan. Ovšem jen za předpokladu, že bude dost vody v Labi. To by se muselo přistoupit k dopravě po souši.

Text: Soňa Šálková


Noční foto© Martin Louda.

Summary
On September 14, 2022, a huge wire sculpture of a dog has been unveiled on the Vltava  near the Rašín embankment in Prague. Its creator is the painter, sculptor and versatile artistic personality František Skála. Passers-by will be able to admire the sculpture there for two weeks, and then it will float to Dresden on water to become one of the exhibits of the festival All power to the imagination! Czech season, which has been taking place in the Saxon capital since the end of June and will last until the end of this year.  In accordance with the name of the festival, the oversized (7 m long and weighing 4 tons) sculpture entitled  Personal God should arouse the imagination of people tired of the marketing vision of the world.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..