Signal festival již po desáté v Praze

Signal festival již po desáté v Praze

Oblíbená akce prezentující ve veřejném prostoru díla z oblasti světelného designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence i konceptuálního umění se vrací do Prahy. Po čtyři večery nabídne originální umělecké instalace od umělců z domova i ze světa. Hlavní program letošního jubilejního 10. ročníku Signal X festivalu proběhne od 13. do 16. října 2022.

Za deset let své existence se Signal festival zařadil mezi nejoblíbenější a nejvíce navštěvované kulturní akce u nás. Představilo se při nich celkem 150 uměleckých instalací, ze kterých více než polovina vznikla speciálně pro Prahu. Celkem se zúčastnilo okolo 200 domácích i zahraničních tvůrců. Nejen renomovaní umělci, ale také mladé začínající talenty dostaly příležitost vystavovat své práce na více než stovce unikátních lokací v různých městských částech.

Signal Festival 2022, tisková konference 1.9.2022  Foto© PetrSalek.com

Vedle tradičního historického centra se festival postupně rozšiřoval i do dalších čtvrtí. Po Vinohradech, Karlínu a Praze 7 v minulých ročnících se letos představí jeho nová lokalita Praha 10. Festival nabídne celkem 15 instalací na dvou hlavních trasách. V oblasti centra se tentokrát připojí Nové Město. Trasa Vinohrady/Vršovice vedoucí od Náměstí Míru na Vinohradech na Čechovo náměstí ve Vršovicích ukáže 6 instalací. Jako připomínka prvního ročníku se do Vršovického zámečku vrátí populární interaktivní světelný objekt Cloud, který kanadští umělc Caitlind Brown a Wayne Garrett. vytvořili z 1000 recyklovaných LED-žárovek. Velkou novinkou jubilejního festivalu je zapojení dalších kulturních institucí z hlavního města. Kunsthalle Praha se účastní uvedením interaktivní instalace Photosystem II od digitálního umělce Ondřeje Zunka, která se zabývá procesem fotosyntézy. Partnerství s Národním divadlem přivede na festival novou uměleckou disciplínu. Site-specifická divadelně-taneční performance LUNAtic v Kateřinské zahradě v provedení souboru Laterny Magiky a režii Miřenky Čechové dává nahlédnout do procesu tvorby ženy umělkyně.

Signal Festival, ilustrační foto© PetrSalek.com

 

Nejspektakulárnějším dílem festivalu se pravděpodobně stane velkoformátová projekce z dílny tureckého multimediálního umělce Refika Anadola. Jeden z nejúspěšnějších umělců současnosti své dílo vytvořil vizualizací 17 terabytů městských dat od Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy. Projekce nazvaná Prague Dreams bude k vidění na 25 metrové projekční stěně v Centru architektury a městského plánování (CAMP) i po skončení festivalu až do 6.listopadu 2022.  Dalším prominentním zahraničním hostem je japonský architekt Shohei Fujimoto, který svou laserovou instalaci představí v kostele U Salvatora na Starém Městě.

6 speciálních částí programu letošního Signal Festivalu uváděných v galerijní zóně je zpoplatněno. Zakoupením vstupenky Signal Plus za 290 Kč je možné opakovaně navštívit všech 6 unikátních instalací a zároveň finančně podpořit festivalové umělce a vznik dalších děl.

Zahájení festivalu proběhne 13. října v 19 hod. videomappingovou projekcí na fasádě kostela sv. Ludmily na Náměstí Míru. Signal Festival má i bohatý doprovodný program. Vice na signalfestival.com

Text: Soňa Šálková

 

 

 

 

Signal Festival 2022, tisková konference 1.9.2022,  foto© PetrSalek.com


Summary

The popular Signal Festival presenting light design, visual and digital art, artificial intelligence and conceptual art in public space returns to Prague celebrating 10 years of its existence. For four evenings, it will offer original art installations by domestic and international artists.. The main program of this year’s 10th Signal festival will take place from October 13 to 16, 2022. The opening of the festival will take place on October 13 at 7 p.m. with a video mapping projection on the facade of the church of St. Ludmila on Náměstí Miru. Signal Festival will be complemented by a rich accompanying program. More information at www.signalfestival.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..