Ikonický nájemní dům Fragment v pražském Karlíně získává finální podobu.

 Ikonický nájemní dům Fragment v pražském Karlíně získává finální podobu.

Ikonický nájemní dům Fragment v pražském Karlíně získává finální podobu.  Podepřely ho monumentální sochy od českého umělce Davida Černého. Nájemní dům Fragment, který je výsledkem spolupráce skupiny Trigema s architektonickým studiem Qarta architektura a umělcem Davidem Černým, se blíží své finální podobě. Od července 2022 probíhalo postupné osazování domu obřími sochami, které jsou nedílnou součástí architektonicky výjimečného projektu. O víkendu 1. – 2. 10. 2022 pak byla dokončena instalace hlavní 35tunové sochy ženy.

Celkem Fragment  podpírají 2 sochy v podobě horní a dolní končetiny a jedna hlavní socha – 24 metrů vysoká postava ženy, která celý dům „drží v náručí“.

Naší ambicí bylo od začátku propojit prostřednictvím projektu Fragment kvalitní architekturu a moderní umění s každodenním životem a dostat metropoli opět na výsluní novodobého stavitelství. Chceme dělat originální, funkční a užitné stavby, které zanechají poselství budoucím generacím, a možná taky trochu provokují. Provokace v architektuře je potřeba a výjimečná lokalita Rohanského nábřeží si o unikátní počin přímo říkala,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva skupiny Trigema.

Umělec David Černý sleduje dokončovací práce z horního okna. Foto© PetrSalek.com

Nápad podepřít Fragment sochami pochází od Davida Černého. Samotný dům z výšky připomíná ležící postavu, kterou podpírají sochy – ruka, noha a žena. Celá budova svým tvarem jednak reflektuje místo historické Invalidovny, naproti kterému se nachází a kterému svou podobou symbolicky vzdává poctu. Ve svém dalším významu pak dům se sochami symbolizuje sociálnost a společenství. „Malé sochy jsou složeny z malých prvků, které pomyslně představují buňky lidského těla. Stejně jako v životě buňky tvoří tělo a malé části se skládají, aby podepíraly ty větší,“ vysvětluje David Černý. Sochy jsou vyrobeny z ušlechtilé chromniklové nerezavějící oceli se zrcadlově leštěným povrchem a jejich výroba včetně přípravy trvala zhruba 2 roky. „Příprava probíhala od roku 2020, výroba byla odstartována v lednu 2021. Na Fragment jsme dovezli první díly 18. července 2022,“ říká Petra Martínková, mluvčí skupiny Trigema.

Sférické foto: Petr Šálek

Fragment není unikátní pouze ikonickými sochami, které dům podpírají, ale i svou architekturou. „Budova je tvořena netradičními, rozpixelovanými plochami bloků, tedy fragmentů, jež jsou následně vrstveny do funkční struktury a zapadají tak do kompaktního celku. Jak z pohledu exteriéru, tak prostřednictvím výjimečně řešených interiérů souzní stavba se svým názvem. Odráží „fragmenty času“, tedy spojení přítomnosti, minulosti a budoucnosti, „fragmenty životů“ jejich obyvatel i „fragmenty umění,“ vysvětluje Jiří Řezák, partner studia Qarta architektura.

Fragment je projektem prémiového nájemního bydlení, který nabídne 140 nevšedně designovaných a plně vybavených bytů k pronájmu s dispozicemi od 1+kk až po velkorysé mezonety se střešními terasami. Samotné byty jsou vybavené nábytkem od společnosti Lino design, zaměřující se na nadčasový design a světové trendy v oblasti nábytku a doplňků.

Text: Trigema

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..