Film Brüno – stojí za vidění…

Po Boratovi přichází Brüno

Britský komik a provokatér Sacha Baron Cohen – známý u nás již jako šovinistický kazažský televizní reportér Borat ze stejnojmeného snímku – přichází znovu do našich kin s další provokací, která nešetří vůbec nic a nikoho. Rakouský gay Brüno, do jehož kůže tentokrát Cohen vklouzl, poskytuje nekonečné možnosti zesměšnění. Je nejenom okouzlen vlastním zevnějškem a schopnostmi, ale i chorobně posedlý po slávě a k tomu, aby ji získal, je schopen podstoupit cokoli. Po zpackané kariéře moderátora a módního experta v Rakousku se vydává za oceán a pevně věří, že se stane hvězdou show businessu a dobude Hollywood.
Jako Borat způsobil před dvěma roky téměř diplomatickou roztržku s Kazachstánem tak Brüno působí těžkou hlavu Rakušanům, protože si zcela jasně utahuje z jejich propojení s nacismem. Ale Rakušani nejsou jediným terčem jeho žertování, které je pro běžného filmového diváka přinejmenším krůček za hranicí únosnosti. Sequence ilustrující Brünovu sexuální orientaci těch krůčků potřebují hned několik desítek. Ve svém rozmachu nešetří nikoho bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení Speciálním podpásovkám jsou vystaveni příznivci swinger klubů, adoptivní rodiče dětí ze zemí třetího světa, ctižádostiví rodiče, kteří touží po filmové kariéře svých ratolestí, atd, atd.
Cohen si Brüna očividně užívá, vypadá úžasně ve všech bizarních převlecích, tančí, paroduje německý přízvuk. Výborný je casting, vedlejší postavy působí téměř autenticky, o to větší je účinek. Gagů a situací je tolik, až to trochu unavuje. I přes jistou dějovou linii působí film spíše jako pásmo komediálních výstupů, které by obstály i samostatně.
Film režíroval Larry Charles stejně jako již Borata s tím rozdílem, že Cohen se na Brünovi podílel nejen jako herec, ale také jako spoluscenárista a producent. Je jasné, že Cohenův zemitý humor oslovil i takové hvězdy jako je Sting, Bono nebo Elton John a další slavné osobnosti, protože si s ním v závěru filmu zazpívají.

Za svůj herecký výkon v Boratovi dostal Cohen Zlatý Globus a film měl vydělat okolo 250 mil. dolarů. Divácký úspěch zřejmě provází i Brüna. V USA a ve Velké Británii se již setkal s vysokou návštěvností a v kontinentální Evropě se jistě najde mnoho příznivců satiry, která nezná tabu.. Pokud ovšem jeho distribuci některá země nezakáže, jak se tomu již stalo v případě Ukrajiny. U nás je mu ale cesta otevřena, do našich kin přijde již 6.8.2009.

Soňa Šálková 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..