Významné evropské výstavy, na které se můžeme těšit v roce 2021 – část 3

 Třetí část prezentace letošních významných výstavních projektů přináší poslední čtyři doporučení. Čím vzdálenější jsou termíny zahájení, tím větší je pravděpodobnost, že je budeme moci osobně navštívit. Otevření následujících výstavních projektů se plánuje v průběhu léta a na podzim, takže optimismus je na místě:

 1. Johannes Vermeer: On Reflection, Gemäldegalerie Alte Meister, Drážďany
  (Od 4. června 2021)

Vermeerův obraz Dívka čtoucí dopis má docela dlouhou historii. Přežil spojenecké bombardování Drážďan během 2. světové války, ale po ní se na deset let dostal do rukou Sovětů. V poslední době prošlo plátno zásadní obnovou a restaurátoři zjistili, že v původní verzi visel na zdi za dívkou obraz s Amorem (ten byl po Vermeerově smrti vymazán jinou rukou). Na tento objev se zaměří nová výstava v obrazové galerii Alte Meister, v jejíchž sbírkách se toto mistrovského dílo nachází. Expozice představí celkem 10 Vermeerů a také se zamyslí nad tím, proč velká část děl nizozemského barokního mistra zobrazuje na pozadí hlavního motivu obrázky, mapy nebo tapiserie.

 

10. Les Giacometti: une famille de créateurs (Giacometti: Rodina tvůrců), Fondation Maeght, Saint-Paul de Vence, Francie
(Od 3. července 2021)

Výstava v galerii moderního umění v historickém městečku Saint-Paul de Vence na jihu Francie se zabývá životními a uměleckými vazbami mezi Albertem Giacomettim, jeho otcem Giovannim, jeho bratrancem Augustem a dvěma bratry – Diegem a Brunem. Přehlídka představí vedle 30 hlavních soch a kreseb ze sbírky Maeght i zapůjčená díla. Bude také obsahovat obrazy, filmy a archivní předměty. Jejím cílem je přiblížit kreativitu umělecké rodiny, zejména jejích méně známých členů.

 

 1. Otevření Humoldtova fóra (Humboldt Forum) v Berlíně
  (Datum otevření bude oznámeno)

Historická replika během 2.světové války zničeného Berlínského zámku (Berliner Schloss) je jednou z nejdražších a nejdiskutovanějších stavebních realizací v centru německého hlavního města. Myšlenka na rekonstrukci zámku ve stylu severoněmeckého baroka vznikla, když kvůli neúnosné azbestové zátěži musel být v roce 2006 zbourán na tomto místě stojící Palác republiky (Palast der Republik) – bývalé sídlo parlamentu NDR a populární východoněmecké kulturní centrum z roku 1970. Plánování trvalo téměř dvě desetiletí. Jde totiž o jeden z největších současných kulturních projektů v Evropě. Venkovní barokní fasáda skrývá uvnitř moderní budovu od italského architekta Franca Stelly. Moderní části komplexu byly financovány z veřejných prostředků ve výši 572 milionů eur, zatímco historické části ze soukromých darů ve výši 105 milionů eru. Humboldtovo fórum je tak nejdražší kulturní budovou v Německu. Bude sídlem Německého etnologického muzea a Muzea asijského umění. Současně tu budou také prostory pro samostatné výstavy, koncerty a představení. Celková rozloha 30 tisíc metrů čtverečních se svou velikostí vyrovná londýnskému Victoria & Albert Muzeu. Otevření fóra se předběžně odhaduje na konce letošního léta

 1. Botticelli, Musée Jacquemart-André, Paříž
  (Od 10. září 2021)

Na podzim připomene pařížské Musée Jacquemart-André tvůrčí genialitu Sandra Botticelliho (1445-1510) a činnost jeho dílny tím, že vystaví okolo čtyřiceti jeho obrazů s náboženskou nebo mytologickou tématikou nebo potrétů. Současně ukáže i některá díla Botticelliho současníků, které ovlivnil.

Po své smrti v roce 1510 byl Sandro Botticelli až do konce 19. století z velké míry zapomenut. Dokonce i dnes zůstává málo známý ve srovnání s ostatními renesančními umělci jako Michelangelo, Leonardo nebo Raphael. Kurátoři výstavy považují jeho životní osud za záhadu. Zatímco na vrcholu své tvůrčí dráhy patřil k nejuznávanějším umělcům Itálie, konec života strávil v chudobě a izolaci. Výstava se také zaměří na jeho vztahy s mocnou rodinou Medicejských anebo s fanatickým mnichem Savonarolou.

Expozice chce  Botticelliho představit jako kreativního umělce a také jako podnikatele a mistra (capobottega). Výstava, uspořádaná v chronologickém a tematickém pořadí, chce nastínit Botticelliho osobní stylistický vývoj, souvislosti mezi jeho dílem a prostředím a jeho vliv na ostatní umělce.

 

 


Summary

The third part of the presentation of this year’s major exhibition projects brings the last four recommendations:

 1. Johannes Vermeer: On Reflection, Gemäldegalerie Alte Meister, Dresden, Germany
  (from June 4, 2021)

Vermeer´s painting Girl Reading a Letter at an Open Window will be the main focus of the exhibition. The recent restoration of the canvas has discovered that there had been a painting of Cupid on the wall behind the girl, originally. In addition, another 9 Vermeer paintings will be shown.

 1. Les Giacometti: une famille de créateur,s Fondation Maeght, Saint-Paul de Vence, France
  (from July 3, 2021)
  The exhibition at the Gallery of Modern Art in the historic town of Saint-Paul de Vence deals with the life and artistic ties between Albert Giacometti, his father Giovanni, his cousin August and two brothers – Diego and Bruno. It will focus on the creativity of the artistic family, especially its lesser-known members.
 2. Opening of the Humboldt Forum, Berlin, Germany
  (Opening date will be announced)
  The historical reconstruction of the Berliner Schloss destroyed during World War II is one of the most expensive and most discussed buildings in the center of the German capital. The exterior Baroque façade hides inside a modern building by Italian architect Franco Stella. It will become the seat of the German Ethnological Museum and the Museum of Asian Art. At the same time, there will also be plenty of space for solo exhibitions, concerts and performances.
 3. Botticelli, Musée Jacquemart-André, Paris, France
  (from September 10, 2021)
  The Musée Jacquemart-André in Paris will commemorate Sandro Botticelli’s creative genius (1445-1510) and the work of his workshop by exhibiting about 40 of his religious, mythological and portrait paintings.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..