Jan Hísek představuje svou nejnovější tvorbu v DSC Gallery

Jan Hísek představuje svou nejnovější tvorbu v DSC Gallery

Jan Hísek, foto© PetrSalek.com

Poeticky znějící a mírně záhadný název Údiv větru zvolil malíř, grafik a ilustrátor Jan Hísek (*1965) pro svou aktuální výstavu v pražské DSC Gallery. Přehlídka obsahuje více než 20 titulů, které jejich autor vytvořil v posledních letech. Převážná většina vystavených prací jsou velkoformátové oleje na plátně s působivou barevností. Převážně modře a rudě laděné kompozice při letmém pohledu do galerie působí velmi  měkce až textilně, jako by to byly gobelíny. Zblízka se pak abstraktní kompozice přemění ve snové krajiny s náznaky postav, rostlin a zvířat nebo vesmírných těles. Změť ornamentálních a organických fragmentů zaplňuje zpravidla celou plochu obrazu. Člověk se do nich může ponořit, nahlédnout do imaginárního světa autora a propojit ho s vlastní fantazií.

Oproti efektním plátnům působí černobílé a formátově menší kresby na výstavě nenápadně. Pokud si však divák dopřeje chvilku, najde v nich množství drobných motivů se stejně podmanivou poetikou, jaká je na velkých plátnech. Ostatně kresbě a grafice se Hísek věnuje již od 90. let a například jeho ilustrace ke knihám J.R.R.Tolkiena nebo Antoina de Saint-Exupéry jsou známé a velmi oceňované.

Dvě velkoformátové fotografie v obdobné modré a rudé barevnosti vybočují z rámce autorské výstavy, ale nejedná se o omyl. Jejich autor fotograf Václav Jirásek vytvořil stylizované portréty Jana Híska v duchu jeho uměleckého výrazu. Fotografie z roku 2021 nazvané Jan Vítězný jsou poctou výjimečnému tvůrci, kterého kurátor výstavy Radek Wohlmuth označil za jednoho z nejosobitějších malířů a grafiků střední generace.
Výstava Údiv větru potrvá v DSC Gallery na pražském Starém Městě do 12. listopadu 2021.

Text: Soňa Šálková, Foto: PetrSalek.com

Summary

The Amazement of the Wind is a poetically sounding and slightly mysterious title of the current exhibition of paintings at the DSC Gallery in Prague. The painter, graphic artist and illustrator Jan Hísek (* 1965) presents more than 20 works from the recent years. The vast majority of them are large-format oils on canvas with impressive colour tuning. Predominantly blue and red-toned compositions, viewed from distance look very soft as if they were tapestries. Coming closer, the abstract compositions turn into dreamy landscapes with enigmatic figures, plants and animals or space bodies. The clutter of ornamental and organic fragments usually fills the entire painting. It is possible to immerse in them, look into the imaginary world of the artist and connect him with own imagination.

The exhibition at the DSC Gallery at the Prague Old Town will run until November 12, 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..