Pavel Bultas vystavuje své obrazy na Smíchovské náplavce

Pavel Bultas vystavuje své obrazy na Smíchovské náplavce

Pavel Bultas, foto© Petr Šálek

V jednom z nedávno kompletně zrenovovaných prostor na smíchovském břehu Vltavy, označeném jako Kobka 17, probíhá až do 17.října 2021 zajímavá výstava. Absolvent Fakulty mezinárodních vztahů a vystudovaný právník Pavel Bultas (1979) ve svém volném čase maluje a pro svou autorskou výstavu vybral své nejnovější obrazy.

Okolo 40 vystavených prací vzniklo speciální kouřovou technikou, kterou autor náhodou objevil před třemi roky a od té doby ji dále rozvíjí a zdokonaluje. Kouřem z hořící svíčky vytvoří na papíře vrstvu sazí, do které pak kreslí umazáváním černé vrstvy a odkrýváním bílého podkladu. Opakováním postupu může na obraz postupně nanášet více vrstev. Někdy očistí černou plochu obtiskem části těla a dosáhne zároveň i různé odstíny šedi. V poslední době se inspiruje street artem a černobílé kresby doplňuje nasprejovanými barevnými plochami, které ještě více zdůrazní černé a šedivé odstíny.

Témata obrazů Pavla Bultase reflektují jeho vnímání okolního světa. Studium mezinárodních vztahů zvýšilo jeho vnímavost na aktuální dění, zajímají ho mezilidské vztahy, zpracovává zážitky z cest, leží mu na srdci ochrana přírody i lidských práv. V jeho tvorbě však nechybí ani lechtivé, jak on sám říká (s)prosté obrázky, protože i ty nutně patří k životu.

 

Úryvek z textu, který doprovází aktuální výstavu Pavla Bultase v Kobce 17:

„We were all once refugees“ / „My všichni jsme byli kdysi uprchlíky“ hlásá nápis na mozaice v centru Tel Avivu. A když tuto myšlenku zasadíme do našeho kulturního kontextu – díky vyhnání Adama a Evy z ráje jsme se vlastně všichni stali uprchlíky z ráje. A ať už dnes utíkáme z Afriky, z Blízkého východu nebo sami před sebou – snažíme se nacházet alespoň malý kousek ráje v sobě samých, v rodině a v přátelích. Odkrýváme vlastní jedinečnost a učíme se respektu k jedinečnosti ostatních. Toužíme poznávat pomíjivou krásu světa a pomíjivou krásu v nás.

Autror: Pavel Bultas

Kobka 17, foto© Soňa Šálková

Summary

An interesting exhibition can be seen until 17 October 2021 in one of the recently renovated premises on the Smíchov embankment of the Vltava the so called Naplavka.. Pavel Bultas, an amateur painter  presents 40 of his new pictures created by a special painting method using candle soot as a base. By removing the soot from white sheets of paper he creates impressive pictures. Pavel Bultas’ paintings reflect his perception of the world around him, e.g. interpersonal relations, travel experiences, protection of nature and human rights.

Text: Soňa Šálková

Foto© Petr Šálek a Soňa Šálková

 

Kobka 17, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..