Výstava Logika růstu nabízí alternativy pro současnou společnost

Výstava Logika růstu nabízí alternativy pro současnou společnost

Kurátorka Petra Widžová

K novým možnostem vnímání okolního světa se vyjadřuje aktuální výstavní projekt v benešovském Muzeu umění a designu (MUD). Přírodní, sociální i politické jevy poslední doby jasně svědčí o tom, že dosavadní fungování společnosti, založené na neustálém růstu produkce a čerpání přírodních zdrojů, není dál udržitelné. Na výzvu adresovanou mladým umělcům a studentům uměleckých škol došlo muzeu 50 přihlášek. Kurátorka Petra Widžová z nich vybrala práce tří kolektivů a sedmi jednotlivců pro výstavu Logika růstu. Obrazy, kresby a instalace mladých umělců překvapí pestrostí přístupů a originalitou forem, jakými se k závažnému tématu vyjadřují. V součinnosti s tvůrčím týmem MUD tak vznikla různorodá přehlídka prací, které vyzývají k zamyšlení i pobaví.

K odklonu od individuality a napojení na kolektiv vybízejí hravou formou dvě zážitkové instalace, které se v průběhu trvání výstavy budou dále vyvíjet. Propojení skulptur z papmaše a věží z vermikompostérů od Nicolase Prokopa jsou metaforou odpovědného přístupu k přírodě a provázanosti našich životů. Mezigeneračnímu soužití a vzájemné péči jsou věnovány obrazy Anny Fiedlerové nebo textilní objekty Lucie Medřické. Energie načerpaná ze zvukového a světelného smogu sklizeného přímo v ulicích středočeského Benešova pohání  technologicky i výtvarně originální instalaci Viktora Prokopa. Interakci s rostlinnou říší umožňuje instalace Markéty Kubíčkové ozvučená hudební produkcí autorky . Nejen povinnosti a odpovědnost jsou pro zastánce myšlenkového hnutí nerůstu klíčové. Soubor kreseb tužkou, které Lucie Medřická tvořila během odpočinkových aktivit, podtrhuje význam volného času.

Kurátorka Petra Widžová (vlevo) a ředitelka  MUD Gabriela Francová (vpravo) při komentované prohlídce.

Jako průvodce výstavou připravilo muzeum brožuru s podrobnou mapou a popiskami jednotlivých exponátů a informacemi o autorech. K občerstvení a odpočinku po prohlídce návštěvníky očekává kavárna a odpočinková „nerůstová“ čítárna.

Výstavu Logika růstu v Muzeu umění a designu Benešov je možné navštívit v středočeském Benešově až do 27. srpna 2023.

Komu se podaří navštívit MUD do 31. března 2023 může ještě shlédnout i výstavu Mezistavy, která se zabývá péčí muzea o sbírkové předměty. Dokumentuje proces restaurování několika konkrétních uměleckých děl porovnáním jejich stavu před a po restauraci. Mezi vystavenými objekty jsou obrazy od Zdenka Kirchnera, socha Múzy od Olbrama Zoubka nebo sádrové plastiky Václava Bejčka. Speciální dřevené konstrukce, ve kterých jsou díla umístěna, umožňují pohledy na jejich běžně skryté části. Šímova síň, ve které výstava probíhá, je současně využívána pro doprovodné akce muzea. Proto jsou dřevěné konstrukce také mobilní.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
The current exhibition project in Museum of Art and Design Benešov (MUD) expresses new possibilities of perceiving the world around us. The recent natural, social and political development reveals that the current functioning of society, based on constant production growth and exploiting of natural resources, is no longer sustainable. Works of three teams and seven individuals are being presented in the show named Logic of Growth. Paintings, drawings and installations by young artists surprise with variety of approaches and forms. A diverse show of works which both make think and entertain.

The exhibition Logic of Growth at the Museum of Art and Design can be seen in Benešov, until August 27, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..