Svět knihy Praha přivítá Latinskou Ameriku a dva laureáty Nobelovy ceny

Jubilejní 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha proběhne od 9. do 12. května 2019 na výstavišti v pražských Holešovicích. Hlavním tématem letošního svátku literatury jsou „Paměť a vzpomínky“. Je to příležitost zamyslet se nad historií obecně, vzpomínkami, které jsou individuální, a zapomněním, které je přirozené, někdy však nebezpečné, proto je třeba si občas některé momenty znovu připomínat. A literatura je pro takový přístup tím nejvhodnějším médiem.

Čestným hostem festivalu je Latinská Amerika, pro nás vzdálený avšak velmi fascinující kontinent, jehož rozmanitost se projevuje i v šíři literárních osobností a témat, která zpracovávají. Účast na festivalu přislíbily Argentina, Brazílie, Chile, Mexiko a Peru. Ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer k letošnímu čestnému hostu dodává: „Je výjimečné, že se latinskoamerická literatura představí na mezinárodním fóru takto komplexně. S tím souvisí fakt, že zatímco německojazyčné země se prezentují pod značkou Das Buch, severské pod #ReadNordic, latinskoamerické země společnou značku dosud neměly. Vytvořili jsme tedy brand LA literatura, logo nám připravil náš dvorní grafik Pavel Fuksa, dáváme jej našim latinskoamerickým přátelům jako dárek a budeme rádi, když s ním budou pracovat i při jiných příležitostech.

Veletrh navštíví celá řada známých spisovatelů, přičemž nejvíce očekávaným hostem jistě bude nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku Mario Vargas Llosa. Peruánský autor žijící ve Španělsku se již mnoho let nacházel na seznamu zvaných osobností, ale dosud pokaždé pozvání na festival odmítl. Teprve letos se organizátorům podařilo dvaaosmdesátiletou světovou literární hvězdu pro festival získat a návštěvníci ho zažijí naživo 10. května 2019 v 16 hod. na Gauči ve Stromovce, kdy představí čerstvé překlady svých dvou románů Chvála macechy a Pětinároží, oba tituly z vydavatelství Argo. Spolu s další laureátkou Nobelovy ceny za literaturu, kterou je německá spisovatelka Hertha Müller, se pak 11. května 2019 zúčastní společné besedy v kině Lucerna. Oba spojuje, že jsou nejen vynikající literáti ale také politicky angažované osobnosti. Mario Vargas Llosa se dokonce pokoušel aktivně vstoupit do politiky a v roce 1990 kandidoval v Peru na úřad prezidenta, Herta Müller se zase proslavila svým angažmá za práva utlačované německy mluvící menšiny v komunistickém Cauesceskově Rumunsku. U příležitosti festivalu bude představen i nejnovější překlad její knihy Liška Lovec, která vychází v nakladatelství Mladá fronta.

Dalším významným hostem bude např. irský nositel prestižní ceny Man Booker Prize John Banville, který svůj vztah k Praze vyjádřil m.j. i tím, že svůj poslední noirový román Zkrotit vlka (Prague Nights), vydaný pod pseudonymem Benjamin Black, umístil do středověké Prahy.

Kromě knih a autorů bude letošní Svět knihy doprovázet široký program zaměřený na poznání latinskoamerické kultury. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy, filmové projekce, hudební a taneční vystoupení, workshopy i ochutnávky kulinářských specialit.  Vstupenky na jednotlivé akce jsou v prodeji již od března, tak je třeba si s jejich nákupem opravdu pospíšit. Celý program najdete pod http://sk2019.svetknihy.cz/cz/home/program/

Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..