Sto let historie Prahy 5 v konkrétních lidských osudech

Sto let historie Prahy 5 v konkrétních lidských osudech

Křtěná kniha Člověk v soukolí dějin.

U příležitosti stého výročí připojení Smíchova a dalších obcí dnešní městské části Praha 5 k Velké Praze vychází kniha Člověk v soukolí dějin, která se na pohnuté dějiny 20.století dívá lokálním pohledem. Historici Pavel Fabini a Lukáš Cvrček na základě archivních dokumentů a vlastních rešerší vytvořili publikaci, která poutavou formou prezentuje dopad událostí celostátního významu na místní dějiny a konkrétní lidské osudy. Těžko uchopitelné historické milníky – od vzniku samostatného československého státu a hospodářské krize, přes období protektorátu, Květnové povstání, poválečnou komunistickou diktaturu až po sametovou revoluci – tak dostávají zcela konkrétní obrysy. Kromě bohaté fotografické dokumentace zprostředkovává kniha pomocí QR kódů i videozáznamy autentických vyprávění pamětníků.

Slavnostní křest publikace s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech se uskutečnil 18.května 2022 na palubě lodi Cargo Gallery kotvící poblíž Palackého mostu. Starostka MČ Prahy 5 Renáta Zajíčková ve své úvodní řeči vyzvedla možnost využití knihy ve školství, protože „na lokální historii ukazuje dějinné souvislosti s historií Evropy a celého světa“. To potvrdil i náměstek ministra kultury Milan Němeček, když řekl: „Velké se tady ukrývá v malém, jedinečné a konkrétní ovlivňuje obecné. To je ideální přístup, jak vidět v detailu celek a ve výseči rozpoznat celé panorama.  … Je to autorské vnímání v souvislostech, ve vrstvách, vztazích.“

Na podiu se pak sešli všichni zúčastnění zástupci vedení Městské části Praha 5. Paní Hana Krčilová spolu s biskupem Václavem Malým, kteří jsou dlouholetými obyvateli Prahy 5 a k publikaci přispěli svými  vzpomínkami, pak knihu slavnostně pokřtili. Oficiální program zakončilo hudební vystoupení harfenistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky.

Zástupci vedení Městské části Praha 5 společně s autory knihy.

Text a foto: Soňa Šálková


Summary

On ocassion of the centenary of establishment of the Greater Prague the book People in the Gears of History has been published. Historians Pavel Fabini and Lukáš Cvrček, based on archival documents and their own research, have created a publication that presents key historical events of 20th century through the perspective of local happenings and fates of individual people on the territory of today’s city district of Prague 5. The ceremonial launch of the book took place on May 18, 2022 on board of the Cargo Gallery Ship anchored near the Palacky Bridge.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..