Retro Muzeum Praha připomíná realitu 70. a 80. let 

Retro Muzeum Praha připomíná realitu 70. a 80. let 

Retro Muzeum Praha v obchodním domě Kotva. Foto© Petr Šálek

Od 19. května 2022 se pamětníci i mladší zájemci o nedávnou historii mohou vrátit v čase a nahlédnout, jak se žilo v 70. a 80. letech minulého století v socialistickém Československu. Umožní jim to návštěva Retro Muzea Praha, které zahájilo svůj provoz v prostorách obchodního domu Kotva. 6 let po úspěšné výstavě v Tančícím domě, která ukázala velký zájem publika o autentické předměty z období panelákové výstavby a celostátních spartakiád, se tak otevřela stálá expozice s velkým množstvím dobových předmětů a nápaditých instalací.

Retro Muzeum Praha v obchodním domě Kotva. Foto© Petr Šálek

Retro Muzeum Praha v obchodním domě Kotva. Foto© Petr Šálek

Originální budova obchodního domu Kotva postavená podle návrhu manželů Machoninových v letech 1970 až 1975 je vhodným místem pro přehlídku předmětů ze stejné doby. V roce 1975 byla Kotva pátým největším obchodním domem v Evropě a výkladní skříní socialistického konzumu. Její výsadní postavení jako centra nákupu ustoupilo v 21. století do pozadí. Ovšem díky svému originálnímu výtvarnému i konstrukčnímu řešení se stavba v centru Prahy dostala v roce 2019 na seznam kulturních památek. V nejbližší době se chystá i rekonstrukce, která má cenné budově ve stylu brutalismu vrátit původní lesk i váhu v povědomí veřejnosti.

Expozice v horním patře budovy zaujímá plochu o rozloze 2,5 tisíce m2. Dvě třetiny vystavených exponátů pocházejí z veřejné sbírky, kterou vypsal spolek Art Salon S, který je zakladatelem i provozovatelem muzea. Celkem se se tímto způsobem sešlo 12 tisíc originálních „kusů historie a vzpomínek“. Mezi dárci byly i známé osobnosti. Například zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert věnoval muzeu svou unikátní sbírku magnetofonů zakoupených kdysi v Tuzexu. Zpěvák Kamil Střihavka dal zase k dispozici svou starou kytaru. Přes některé prominentní exponáty je hlavním záměrem muzea představit běžný život a trendy, typické pro „husákovské“ období. Ve věrné replice panelákového bytu proto nechybí populární obytná stěna ani rohová kuchyňská lavice. Nezapomíná se ani na detaily, jakými jsou módní tapetové vzory, drhané ozdoby, smaltované nádobí nebo sifonové lahve. Každá skřínka nebo zásuvka v panelákovém bytě obsahuje nějaké překvapení. Další oblasti tehdejšího života reprezentuje původní kancelářský nábytek s telefony, psacím strojem nebo dálnopisem, dále dopravní prostředky, vybavení na camping, sportovní nářadí, oblečení, bižuterie nebo kosmetika. Velký prostor je věnován hračkám, které měly děti především vzdělávat. Součástí výstavy je i dětský koutek s interaktivními prvky. Muzeum připomíná také underground a všudy přítomnou komunistickou propagandu. Unikátem je originální odposlouchávací zařízení v zapalovači, které pochází z hotelu Jalta.

Text: Soňa Šálková, foto© Petr Šálek

Summary
Since May 19, 2022, visitors interested in the recent history can go back in time and see how was the life in the socialist Czechoslovakia in the 1970s and 1980s. The newly opened Retro Museum Prague, situated in the upper floor of the Kotva department store, makes it possible. The permanent exhibition contains about 12 Tsd. authentic objects from the period of prefabricated housing estates and mass sport events. Home and office furnishings, objects of daily use,  cars and motor cycles, sports equipment, toys, but also documents of ubiquitous communist propaganda etc.

The original building of the Kotva department store, designed by Věra and Vladimír Machonins and built in the style of brutalism  between 1970 and 1975, is a suitable place for a display of objects from the same period. The exhibition on the top floor of the building occupies an area of 2.5 thousand m2. Two thirds of the exhibits come from a public collection. A total of 12,000 original “pieces of history and memories” came together in this way.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..