Stanislav Kolíbal, Eduard Ovčáček a Josef Pleskot v Museu Kampa

Stanislav Kolíbal, Eduard Ovčáček a Josef Pleskot v Museu Kampa

Třem velkým osobnostem současné české umělecké tvůrčí scény jsou věnovány tři samostatné expozice v pražském Museu Kampa.

Výstava s názvem Groteska obsahuje obrazy, kresby a menší plastiky, které v 70. až 90. letech vytvořil mnohostranný umělec Eduard Ovčáček (1933 – 2022). Malíř, sochař, typograf a pedagog, známý zejména svou abstraktní tvorbou s využitím znaků a písmen, zde upoutá díly s figurálními náměty.  Na nesvobodu, šeď a absurditu normalizační doby a na následný zmatek divokých devadesátek reagoval Ovčáček s humorem a satirickou nadsázkou. Jeho velkoformátové strukturální obrazy a asambláže nejsou jen  panoptikem, trefujícím se do minulosti, ale svou nadčasovostí stejně oslovují i dnes. Výstava Eduard Ovčáček Groteska v Konírně v areálu Musea Kampa, potrvá do 8. ledna 2023.
Jejího zakončení se Eduard Ovčáček bohužel již nedočká, zemřel 5. prosince 2022 ve věku nedožitých 90 let.

Museum Kampa, foto© PetrSalek.com

Další velkou osobností, která aktuálně vystavuje v Museu Kampa, je Stanislav Kolíbal (*1925). Výstava nazvaná Knihy a stavby akcentuje dvě důležité oblasti Kolíbalovy tvorby v rozmezí téměř osmdesáti let. První místnost výstavy se věnuje Kolíbalově knižní ilustraci. Je zde Válečný deník – nejstarší cyklus kreseb z let 1943-44, kresby nebo dřevoryty na Čechovské motivy z roku 1950, vytvořené ke státnici na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. 50. a 60.léta reprezentují hravé a podnětné ilustrace pohádek pro děti ale také ilustrace klasické literatury s vážnou tématikou .Druhá místnost expozice obsahuje prostorové objekty vzniklé z berlínských kreseb z let 1988 až 1991. Tyto dřevěné stavby doplňují kresby ze současné doby – geometrické Akvarely a Šedé reliéfy vzniklé pro tuto expozici. I v 97 letech, které Stanislav Kolíbal oslavil 11.prosince, nepřestává sochař, ilustrátor a autor prostorových instalací tvořit a vystavovat. Jakoby si chtěl vynahradit nucenou dvacetiletou přestávku během normalizace.

Nejmladší z trojice autorů v aktuálních expozicích Musea Kampa je Josef Pleskot (*1952), jeden z nejvýraznějších současných architektů, který významně ovlivnil podobu některých našich měst. Kromě Prahy, kterou se Pleskot zabývá již od studentských let, se výstava nazvaná Josef Pleskot Města zaměřuje na další dva městské celky: Ostravu-Vítkovice a Litomyšl. Tyto tři aglomerace jasně demonstrují architektův nesmírně široký tvůrčí rozsah a diferencovaný přístup k naprosto rozdílným lokalitám s respektem k jejich identitě. Architektura v Pleskotově pojetí tak hraje významnou společenskou roli. Neokázalost a návaznost na historické dispozice se střídá s účelností a střízlivou estetikou u projektů „na zelené louce“. Výstava dokumentuje přeměnu průmyslového areálu železáren v Dolních Vítkovicích v nové kulturní a vzdělávací centrum, sérii promyšlených zásahů do veřejného prostoru v historické Litomyšli, rekonstrukci Dominikánského kláštera na Starém Městě, novou  administrativní budovu ČSOB v Praze a další projekty a realizace Josefa Pleskota a jeho AP ateliéru. Projektová dokumentace, studie, architektonické modely a obrazy a fotografie – to vše charakterizuje  společenský přínos letošního jubilanta –  architekta a urbanisty Josefa Pleskota.

 

Výstavu Josef Pleskot Města je možné shlédnout v Museu Kampa do 12.února 2023.
Bližší informace na: museumkampa.cz

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
Three exhibitions in Museum Kampa are dedicated to three great personalities of the contemporary Czech creative scene. The exhibition entitled Grotesque contains paintings, drawings and smaller sculptures created in the 1970s and 1990s by the versatile artist Eduard Ovčáček (1933 – 2022). The exhibition entitled Stanislav Kolíbal Books and Constructions presents two important areas of work of the great artist, sculptor and illustrator during almost eighty years. The youngest of the three artists in the current expositions of the Kampa Museum is Josef Pleskot (*1952), one of the most remarkable contemporary architects who significantly influenced the appearance of several Czech cities. In addition to Prague, in which Pleskot has been interested since his student years, the exhibition entitled Josef Pleskot Cities focuses on two other urban units: industrial Ostrava-Vítkovice and historic Litomyšl.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..