Signal Festival – přehlídka světelného umění a digitálních technologií opět v Praze

Signal Festival – přehlídka světelného umění a digitálních technologií opět v Praze

Letošní již 11. ročník oblíbeného Signal Festivalu přinese do hlavního města celkem 20 kreativních světelných instalací, které ve dnech 12. až 15. října 2023 po čtyři večery rozzáří Prahu. Přehlídka proběhne na dvou hlavních trasách. První bude začínat v Kunsthalle na pražském Klárově a přes řeku pak dovede návštěvníky na Staré Město se závěrem na Náměstí Republiky. Druhá „Karlínská“ trasa povede od Florence k Invalidovně. Přitom se zapojí i nově vybudovaná lávka HOLKA, která umožní rychlý přístup z Karlína do galerijní zóny v Holešovické tržnici. Na žádné z tras nebudou chybět oblíbené videomappingy – jeden na Městské knihovně na Mariánském náměstí a druhý na kostele sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.

Přehlídka, která podle kurátora festivalu Pavla Mrkuse „vytváří nové formy tím, že kombinuje umění a přírodu s vědou a technologií“, představí díla domácích i zahraničních umělců. 10 instalací vzniklo speciálně pro festival, který je společně s umělci také produkuje. Momentálně velmi aktuální téma umělé inteligence se projeví ve vizuální identitě festivalu. Grafičtí designéři Jan Brož a Jan Novák s podporou AI vytvořili originální logo letošního festivalu.

Hlavní zahraniční hvězda renomovaný mexicko-kanadský multimediální umělec Rafael Lozano-Hemmer je autorem interaktivní instalace Thermal Drift, která na Lyčkově náměstí v Karlíně vytvoří velkoformátovou projekci na základě tělesné teploty návštěvníků snímané pomocí termokamer. Největší letošní instalace o rozměrech 25 x 12 m je z dílny španělského audiovizuálního studia Playmodes. Dílo nazvané Horizon bude k vidění v Holešovické tržnici. Česká stopa zůstává i nadále velmi výrazná. Výtvarník a vizuální umělec Jan Kaláb představí sochařskou instalaci Irrideu Bulla na Náměstí Republiky. Konstrukce složená z 6 elips se v noci díky světlu a hudby rozvlní. Letos se zapojí i známá výtvarnice a konceptuální umělkyně Kateřina Šedá se originálním projektem inspirovaným 4265 km dlouhou dálkovou trasou Pacific Crest Trail na západě USA. Pražský Pacific Trail si dává za cíl aktivovat dosud „pasivní“ návštěvníky festivalu. Letos bude umělkyně sbírat data a v příštím ročníku by chtěla účastníky vyslat na 42,65 km dlouhý pochod napříč Prahou.

Vizualizace sochařské instalace Jana Kalába Irideus Bulla, která bude k vidění na náměstí Republiky

Festivalový projekt Satelity oživí i tři stávající umělecká díla ve veřejném prostoru na území Prahy autorů  Zdeňka Sýkory, Jiřího Příhody a Federica Diaze.

Zakladatele a ředitel festivalu Martin Pošta

Podle zakladatele a ředitele festivalu Martina Pošty je Signal Festival platformou pro umělce, tvůrce a nadšence, kteří si mohou vyměňovat nápady a inspirovat. „Je to dlouhodobá výzva a dobrodružná cesta, při které všichni zkoumáme nové světy a hledáme nové cesty“. Cílem organizátorů je pozvednout Signal Festival na akci evropského významu.

Venkovní část festivalu bude opět zdarma. Ke zhlédnutí všech, tedy i vnitřních instalací a galerijní zóny, bude nutné koupit si vstupenku.  Více informací na signalfestival.com.

Text a foto: Soňa Šálková


Summary

This year’s 11th edition of the popular Signal Festival will bring a total of 20 creative light installations to the capital city. The venue will light up Prague for four evenings from October 12 to 15, 2023. There will be two main routes: The first one will start at the Kunsthalle at Malostranska metro station continuing through the Old Town and ending at Náměstí Republiky. The second “Karlín” route will lead from Florenc to Invalidovna. The show, which, according to festival curator Pavel Mrkos, “creates new forms by combining art and nature with science and technology”, will present works of domestic and foreign artists. 10 installations were created especially for the festival. Domestic and foreign artists will participate at the festival. The outdoor part of the festival will again be free of admission. For visiting all installations including the indoor ones, a ticket will be necessary. More information at: signalfestival.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..