FALL. IN LOVE WITH STORIES  13. – 17. 9.  2023 FESTIVAL UMĚNÍ, LITERATURY A VZDĚLÁVÁNÍ

FALL. IN LOVE WITH STORIES  13. – 17. 9.  2023 FESTIVAL UMĚNÍ, LITERATURY A VZDĚLÁVÁNÍ

FALL. IN LOVE WITH STORIES  13. – 17. 9.  2023 FESTIVAL UMĚNÍ, LITERATURY A VZDĚLÁVÁNÍ S NABITÝM MEZIOBOROVÝM PROGRAMEM a jmény jako irský spisovatel Colum McCann

Irský spisovatel Colum McCann

se svým novým románem Apeirogon vydaným do češtiny a s oběma hlavními představiteli, otci dcer, palestinským akademikem Bassamem Araminem a izraelským grafickým designerem Ramim Elhananem,

Izraelský grafický designer Ramim Elhananem

kteří dorazili do Prahy osobně. Autor – nazývá se sám pesoptimistou- se snaží skrze storytelling a vlastní zkušenost vzbudit city pro politicky trpící lidi a popisuje situace jakoby seděl  “na motorce“ s nimi a zintenzivnil zážitek  skrze jejich utrpení. Autor prožívá situace přímo s protagonisty, aby vyprávěním příběhu propojil příběh se čtenáři a apeloval tak na politiky. Oběti jeho románů nežili nadarmo, at’ už v jiných románech o Romech nebo ruském tanečníkovi Nurijevovi v době perzekucí v Rusku.

Jedinou skutečnou demokracií, kterou máme je vyprávění příběhů. Překračuje hranice, meze, gendery, bohatství, rasy – každý má svůj příběh.

První ročník festivalu organizovaný DOXem a s dramaturgií umělecké ředitelky a kurátorky Michaely Šilpochové

První ročník festivalu organizovaný DOXem a s dramaturgií umělecké ředitelky a kurátorky Michaely Šilpochové

je zaměřen na empatii v digitální době a na to, co je za slovy – na příběh a na vliv umělé inteligence. O tom diskutuje řada odborníků a autorů, z českých jmen Bianca Bellová, Radka Denemarková nebo Jan Němec.  A v panelu empatie, sdílení příběhů a narrative 4 se k nim připojí například Maryanne Wolf, profesorka na Kalifornské univerzitě v Los Angeles- expertka na čtenářskou gramotnost nebo Morten Kringelbach, profesor neurověd na Univerzitě v Oxfordu a v Aahusu – ředitel Centra pro eudaimonii a rozvoj.

 

V DOXu se konají unikátní mezioborové dílny pro veřejnost, školy, učitele a děti, ty se zaměřují na storytelling a empatii a na přesahy literatury do oborů umění, Fotografie a architektury.  Přítomni jsou nejčtenější slovinský spisovatel současnosti Aleš Šteger, italský architekt Matteo Pericoli a nezávislý fotograf a editor Stefano Carini.

 

Na setkání knižní kultury ve vizuálním prostoru se divák sejde na výstavě ZA SLOVY, o které je samostatný příspěvek a trvá do února 2024.

Vytištěn je přehledný program v češtině i angličtině, přednášky a čtení se konají v obou řečech a s tlumočením.

Text a fotky PhDr. Háta Hlavatá

www.dox.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..