Signal Festival je zpět – proběhne ve dnech 14.- 17. října 2021

Signal Festival je zpět – proběhne ve dnech 14.- 17. října 2021

Autor Jan Kaláb, Signal festival 2021

Po dvou letech se do pražských ulic vrací starý známý Signal festival digitální a kreativní kultury. Jeho již 9. ročník proběhne v termínu od 14. do 17. října 2021. Přestávka vynucená pandemickou situací vloni tvrdě zasáhla organizátory i umělce, kteří měli připravené projekty na oblíbenou akci. Zrušení festivalu totiž přišlo těsně před zahájením. Letos se tedy se zpožděním představí loňská programová nabídka a k ní se přidají další, nově vytvořené instalace. Tento rozdíl ale nehraje roli, protože všech 15 letošních instalací dosud nikdo neviděl.

Festival 2021 pokračuje v loňské tématice ekologie a udržitelnosti, ke které se navíc přidá snaha o překonání pandemie. Název loňského ročníku Plán B byl proto letos povýšen na Plán C, protože si klade za cíl inspirovat při hledání nového přístupu nejen k životnímu prostředí ale i k našim životům. Vynucená přestávka tak byla využita k další podpoře zachování naší planety a života na ní. Logo letošního ročníku proto záměrně připomíná dopravní značku Dej přednost! Apeluje tak na návštěvníky, aby se zastavili a zamysleli nad tím, co se děje s naší planetou a podle toho změnili své chování.

 

Zdeňek Hřib, Signal festival 2021, foto© PetrSalek.com

Pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci řekl: „Jsem velmi rád, že Signal festival pojal krizi jako příležitost. My jako město jsme se k tomu postavili obdobně a akcelerovali jsme digitalizační procesy. Jdeme tedy jedním směrem, i když jsme se nijak nekoordinovali. Přeji festivalu mnoho spokojených návštěvníků a diváků, kterým bych rád popřál co nejlepší zážitek!.“

Největší letošní novinkou je prezentace uměleckých děl v rozšířené virtuální realitě. Pomocí mobilní aplikace v chytrých telefonech bude možné

Autor Vladimír Žák, designér, Signal festival 2021

shlédnout digitální artefakty na reálných místech hlavního města. Do veřejného prostoru se tak dostanou objekty nezávislé na zemské přitažlivosti a mechanických překážkách. Těmto objektům bude věnovaná samostatná festivalová trasa nazvaná Signal AR. Zkratka AR tady označuje augmentovanou (rozšířenou) realitu. Na Karlínském náměstí se například bude vznášet rotující vesmírný objekt od výtvarníka Jana Kalába. Diváckou interakci si pak vyžádá kinetická instalace Rozkvétání světla od designérského dua Vrtiška & Žák. Zcela nová technologie, která je ve světě již poměrně známá, bude u nás k vidění poprvé. Její výhodou je možnost prezentovat díla ve virtuálním prostoru nezávisle na okolnostech, a to i po skončení festivalu. Trasa AR zviditelní celkem 6 děl od 4 umělců na různých místech Karlína. Příslušná aplikace bude zveřejněna koncem září a bude fungovat jen za denního světla tj. od 8.00 do 19.00. Podle ředitele festivalu Martina Pošty se celý projekt bude testovat a na jaře se pak vyhodnotí, jak dále pokračovat.

Signal festival 2021, ředitel festivalu Martin Pošta,  foto© PetrSalek.com

V klasické části festivalu bude vystaveno celkem 15 fyzických uměleckých děl ve třech městských čtvrtích – Holešovicích, Karlíně a na Starém Městě. Poslední výstavou před rekonstrukcí Průmyslového paláce v Holešovicích bude monumentální 3D projekce španělského studia Onionlab, která v centrálním prostoru historické budovy rozehraje téma hledání symbiózy člověka s přírodou.

V Planetáriu Praha se bude promítat film o působení člověka na krajinu. Záběry pořízené z dronu v něm zachytily těžbou uhlí zatíženou krajinu severních Čech a její proměny.

Podpořit mladé české umělce má první ročník Ceny Neon pro studující vysokých uměleckých škol, jehož vítěz se představí v rámci festivalového programu. V pražské Stromovce bude možné shlédnout instalaci od Kateřiny Blahutové, vítězky otevřené výzvy Signal Calling. Její dílo Živý les funguje při vhození kovové mince a takto vybraná částka připadne neziskovým organizacím usilujícím o obnovu českých lesů napadených kůrovcem.

V divadle Archa proběhne u příležitosti festivalu symposium k udržitelnosti kulturního a uměleckého prostředí a audiovizuální performance Vektroskop.
V zájmu bezpečnosti bude pobyt v instalacích zkrácen na 15 minut a respirátory vyžadovány ve vnitřních i venkovních prostorách.
Vstupné bude jen na 3 placené instalace: v Průmyslovém paláci, Planetáriu a Hauch Gallery. Ostatní nabídka bude k vidění zdarma.
Těšíme se, že Signal festival vrátí do pražských ulic život a kreativní atmosféru, které po dlouhé pauze tak nutně potřebujeme.
Všechny potřebné informace k programu, aplikaci a vstupném jsou na: www.signalfestival.com.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek a signalfestival.com

Signal 10 Accurat, The Room of Change,_Staroměstské náměstí

Summary
The popular Signal festival of digital and creative culture is returning to the Prague´s public space. It will take place from 14 to 17 October 2021. Last year,. the cancellation of the festival came just shortly before the start. That´s why the last year’s program offer will be presented together newly created installations. But there is no difference between old and new because no one has seen any of the total 15 installations yet.

The 2021 Signal Festival continues the last year’s themes of ecology and sustainability, to which the effort to overcome the pandemic will be added. The title of last year’s Plan B has been therefore upgraded to the Plan C this year.

The greatest new hit will be the presentation of works of art in augmented virtual reality. Using a smartphone application  the visitors will be able to view digital artefacts in real places of the capital. A special Signal festival AR route will show these virtual objects. The necessary application will be published at the end of September and will only work at daylight, from 8.00 am to 7.00 pm.

In the classic part of the festival, a total of 15 physical works of art will be exhibited in three city districts – Holešovice, Karlín and the Old Town. Most of the program offer is for free. Only 3 installations require entry.

All necessary information about the program, application and admission: www.signalfestival.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..