Pavel Dufek a Petr Šálek vystavují v hostelu Brix v Praze ilustrofotky.

Pavel Dufek a Petr Šálek vystavují v hostelu Brix v Praze ilustrofotky.

Oba jsou doma v Praze a Praha je také hlavním motivem jejich aktuální výstavy, která se dá rozdělit do dvou tématických částí.

První fotografie Petra Šálka, které inspirovaly Pavla Dufka k ilustracím, vznikly již v roce 2011 a patří do série věnované Železničnímu mostu.  Technické mostní prvky v nich ožívají zcela nevšedním způsobem, rozkvétají nebo v sobě skrývají pohádkové bytosti. Hravost a fantazie se zde rozjíždějí naplno a cesta po Železničním mostě se stává velkým dobrodružstvím.

Klknutím na obrázek se octnete na výstavě v hostelu BRIX:

Železniční most, ilustrofotky, ©Pavel Dufek a Petr Šálek


V druhé části se divákovi představuje pražský prostor v intimní atmosféře interiéru domova. Fotografie notoricky známých pražských památek jsou konfrontovány s ilustracemi obytných místností a běžnými předměty každodenního života. Místa,   která jsou normálně vnímána jako neměnná a neosobní, se proměňují a získávají na útulnosti vytvářející pocit domova. Konfrontace fotografií Prahy s ilustracemi místností s různými funkcemi pokládá tak divákovi také otázky o smyslu některých budov symbolizujících naší příslušnost ke státu, náboženství nebo naše spojení s  historií. Turistikou zprofanované a odcizené náboženské budovy a zcela civilní domácí zásoby mohou rozptýlit ustrnulé představy. Jiná díla se jen nechávají unést vizuálním tvaroslovím, ale i ty harmonicky navozují pocit domova. Těm, kteří žijí v Praze a v každodenním shonu často míjejí významné památky bez většího povšimnutí, může výstava osvěžit vidění a posílit tak jejich vztah ke svému městu.

Kde domov můj, ilustrofotky, ©Pavel Dufek a Petr Šálek

Prodejní výstava v hostelu Brix, Roháčova 15 na Žižkově potrvá od 16.5. 2022 do konce června 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..