Melody Gardot – hudba ji pomohla zvítězit nad osudem a teď hudbou sama pomáhá

V 19 letech ji při jízdě na kole srazil nezodpovědný řidič a způsobil ji těžká zranění hlavy, páteře a pánve. Rok strávila v bolestech po nemocnicích a rehabilitačních zařízeních a následky úrazu si pravděpodobně ponese po celý život. Omezený pohyb, bolesti, nervové a zrakové potíže, ztráta řeči a paměti rázem ukončily všechny naděje výtvarně nadané dívky na cestě k vysněné kariéře módní návrhářky.

Avšak díky nesmírné vnitřní síle a vytrvalosti se jí podařilo nemožné. Byla to především hudba, která pomohla Melody Gardot k návratu do normálního života. Pro bolesti páteře bohužel nemohla pokračovat ve hře na klavír, ale začala hrát na kytaru a skládat písničky. Do nich vkládala své strasti i naděje. V roce 2005 vydala ve vlastním nákladu své první CD Some Lessons: The Bedroom Sessions.(Některé lekce: ložnicové relace).  Zpočátku soukromé nahrávky se postupně dostaly do rádia a v roce 2008 pak vyšlo její první studiové album Worrisome Heart (Rozechvělé srdce), kterého se v USA prodalo 100 tisíc kusů. Hudba se pro Gardot stala nejlepší léčebnou terapií i motivací. Postupně odložila hůl, dokonce začala nosit lodičky na vysokém podpatku. Jen citlivost na světlo ji zůstala, proto dodnes není vidět bez tmavých brýlí.

Dnes 36-letá americká zpěvačka a skladatelka Melody Gardot má ve své diskografii již 5 studiových a jedno živé album. Cestu ke světové hudební kariéře ji otevřelo album My One and Only Thrill z roku 2009, na kterém s ní spolupracovali dvě velké hudební osobnosti: producent Larry Klein a aranžér Vince Mendoza. Jazzový sound skladeb podbarvují smyčce. Gardot na něm zpívá svým typicky tlumeným sametovým hlasem jazzové šansoniérky a barové zpěvačky. V nižší hlasitosti zpěvu se projevuje její trvající přecitlivost na hluk. Kromě rodné angličtiny ovládá francouzštinu a často a ráda zpívá francouzské šansony. Buddhistka a vegetariánka je světoobčanka, která vystupuje po celém světě. V roce 2017 zazpívala i u nás ve Smetanově síni v pražském Obecním domě.

V květnu 2020, uprostřed covidové vlny Gardot iniciovala projekt „connection despite distance“ (spojení navzdory vzdálenosti). Vyzvala své fanoušky, aby ji poslali své fotografie s ručně psaným pozdravem.

 

Video se skladbou From Paris with Love (Z Paříže s láskou) natočila v Paříži a doplnila fotografiemi fanoušků ze všech koutů světa. V textu nostalgicky vyznívající písně se mimo jiné říká: Možná se jednoho dne brzy uvidíme, s láskou, má lásko…. Nahrávka nejen symbolicky vytváří mezilidské kontakty, které jsou v reálu nemožné, ale její celý výtěžek věnuje interpretka i její nahrávací společnost Decca Records pracovníkům ve zdravotnictví.

Rozhodně se nedá říct, že momentální omezení veřejných hudebních vystoupení nějak utlumilo aktivity Melody Gardot. Na podzim 2020 vydala své zatím poslední album Sunset in the Blue (Západ slunce v modrém), na kterém spolupracovala se zpěvákem, skladatelem a držitelem Grammy Jesse Harrisem. Ve stejné době vyšla i nahrávka skladby Little Something (Něco málo), ve které Gardot zpívá v duetu se Stingem.

Popově laděná skladba je lyricky melodická a určitě bude patřit ke zpěvaččiným úspěšným titulům. Další novou skladbou, kterou  zpěvačka vydala koncem loňského roku je C´est Magnifique, kterou nazpívala společně s Portugalcem Antoniem Zambujo.  Kromě muzikálnosti a podmanivého hlasu se Melody Gardot nedá upřít jeden další obrovský talent – získat skvělé spolupracovníky, kteří z jejích nahrávek vytvářejí opravdové hudební zážitky.

Na letošní červenec a srpen plánuje Melody Gardot turné po Evropě. Doufejme, že se uskuteční.

Text: Soňa Šálková, foto: archiv


Summary

The American singer and song-writer Melody Gardot went through a difficult fate. Music therapy helped her overcome the consequences of the serious injury due to a traffic accident. Thanks to music as well as her immense inner strength and perseverance, she succeeded not only to return to normal life but also to start a successful career as a musician. To the restrictions caused by the coronavirus pandemic she responded with a video to her song From Paris with love in which she connected people from all over the world despite distance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..