Banksy svým nejnovějším dílem podporuje vznik kulturního centra v městě Reading

Streetartový umělec a aktivista Banksy 4. března 2021 na svém instagramovém účtu veřejně přiznal své autorství u malby v anglickém Readingu. Výjev, který se nedávno přes noc objevil na vysoké cihlové zdi bývalé věznice, zobrazuje muže v pruhovaném vězeňském oblečení, který se spouští po laně ze svázaných prostěradel, na jejichž konci je zavěšen psací stroj. Velmi pravděpodobně je to slavný britský dramatik Oscara Wilde, který si ve věznici odpykával část svého dvouletého trestu za zločin proti mravopočestnosti. Po svém propuštění pak v roce 1898 na základě svých zážitků napsal slavnou Baladu o žaláři v Readingu (The Ballad of Reading Gaol).

Nebyl by to záhadný a nepolapitelný Banksy, kdyby jeho doznání autorství nebylo spojeno s další zábavnou uměleckou performancí. Video zveřejněné na Instagramu je parodií na epizodu z cyklu Radost z malování (Joy of Painting), kterým provází americký malíř Bob Ross. V epizodě se malíř diváků nejprve ptá: „Máte připravené všechny materiály, abyste se mnou namalovali fantastický obraz?“ Záběr pak zamíří do tmy, kde stojí zahalený Banksy s žebříkem a čelovkou. Žebřík opře o zeď a pomocí šablon, barevných sprejů a válečků postupně vytváří obraz s prchajícím vězněm. Když dokončuje písmena na psacím stroji, ozvou se sirény. Video končí za denního světla, kdy Bob Ross říká: „Malování pro mě představuje svobodu. Mohu vytvořit takový svět, jaký chci vidět a chci být jeho součástí. “ Pak se začínají u malby zastavovat kolemjdoucí, včetně dvou policistů. Ross dodává: „To je nejzábavnější část celé téhle techniky. Rád bych vám popřál šťastné malování a bůh žehnej mému příteli.“

Obraz na zdi readingské věznice okamžitě zbudil obrovský zájem veřejnosti i médií, což Banksy evidentně sledoval. Britské ministerstvo spravedlnosti má totiž již 15. března 2021 rozhodnout, co se s objektem bývalého vězení dále stane. Proti sobě stojí dva záměry. Buď se přemění na kulturní zařízení ve vlastnictví města, nebo bude objekt prodán developerům ke komerčnímu využití. Obyvatelé Readingu přitom vehementně volají po kulturním centru, které by spojovalo lidi a dalo historicky cenné budově nový, společensky relevantní obsah.  Tento záměr podporují i významní britští umělci jako například Stephen Fry, Judi Dench, Kenneth Branagh nebo Natalie Dormer.

To, že se do diskuse důrazně zapojil i slavný Banksy svým dílem nazvaným Create Escape (Vytvořte únik) jistě upoutá pozornost široké veřejnosti a může rozhodnutí ovlivnit ve prospěch kultury.

Text: Soňa Šálková


Summary

On March 4, 2021, the street art artist and activist Banksy publicly declared his authorship of a wall painting in Reading on his Instagram account. The scene, which recently appeared overnight on the high brick walls of the former prison, depicts a prisoner escaping on a rope made of bedsheets tied to a typewriter. The depicted person is most likely the famous British playwright Oscar Wilde who served two years’ hard labour for ´gross indecency´. After his release, he published his famous Ballad of Reading Gaol in 1898.
With his painting and video Create Escape posted on Instagram, Banksy clearly supports the intention to turn the former prison into a cultural centre. The Ministry of Justice which owns the building, is due to decide by March 15 whether it will be turned into an arts venue or will be sold to property developers

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..