Kunsthalle – nový prostor pro moderní umění v Praze

Dlouhou dobu nevyužívaný industriální objekt prvorepublikové tzv. Zengrovy trafostanice na pražském Klárově se stal novou atraktivní adresou pro všechny zájemce o moderní umění. Po letech příprav a náročné přestavbě zde vznikla nová kulturní instituce s názvem Kunsthalle Praha, která zahájila svůj provoz v magické „palindromové“ datum 22.2.2022.

Kunsthalle Praha, Kinetismus: 100 let elektřiny v umění, foto ©PetrSalek.com

Po Museu Kampa a Centru pro současné umění DOX se tak Praha dočkala další velké nezávislé neziskové kulturní instituce ze soukromé iniciativy.  Majitelem a zřizovatelem Kunsthalle Praha je soukromá nadace –  The Pudil Family Foundation. Německé slovo „kunsthalle“ v názvu nového kulturního zařízení se v Evropě používá pro označení míst, kde se konají krátkodobé výstavy soudobého umění. Název kromě toho symbolizuje záměr zřizovatele propojovat českou uměleckou scénu se zahraničím a současně odkazuje na multikulturní historii hlavního města.

Původní objekt podle projektu žáků Jana Kotěry – architektů Viléma Kvasničky a Jana Mayera, se během přestavby zásadně změnil. Přestože zůstala zachovaná původní neoklasicistní fasáda, změna na jejím zevnějšku je na první pohled patrná. Přibyla předsunutá vstupní rampa a masivní bronzové logo Kunsthalle od Studia Najbrt umístěné na nároží budovy. Vnitřní prostory jsou pak zcela nové, aby vyhovovaly galerijnímu provozu. Na téměř 6 tisících metrech vnitřní užitné plochy jsou tři velké výstavní sály a také prostory pro kulturní, vzdělávací a společenské akce. Součástí komplexu je i depozitář, ve kterém je uložena rozsáhlá sbírka českého umění 20. a 21. století patřící nadaci.

Kunsthalle Praha, foto ©PetrSalek.com

Zahajovací výstava nové Kunsthalle Praha má symbolickou vazbu na původní účel historické budovy. Multimediální výstava Kinetismus: 100 let elektřiny v umění obsahuje okolo stovky uměleckých děl slavných i méně známých tuzemských i zahraničních autorů. Jsou zde zápůjčky z renomovaných zahraničních galerií (např. Tate Gallery nebo Centre Pompidou) i ze soukromých sbírek. Najdou se tu díla slavných autorů jako Marcel Duchampa, Lázsló Moholy-Nagy nebo Man Ray. Z českých umělců zaujímá zvláštní místo Zdeněk Pešánek (1896-1965), který jako průkopnik navrhl původní soubor světelně-kinetických plastik pro Zengerovu transformační stanici, které se však nedochovaly. Na výstavě je jeho plastika Ležící Torzo, která byla součástí československého pavilónu na Mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1937.

Kunsthalle Praha, Kinetismus: 100 let elektřiny v umění, foto ©PetrSalek.com

Expozice rozdělená do čtyř kategorií prezentuje vývoj od průkopnických pokusů s jednoduchými světelně-kinetickými objekty, po využití kinematografie a nejnovějších informačních a digitálních technologií v umění. Výstavní sály jsou zaplněny pohybujícími se objekty a projekcemi s překvapivými světelnými efekty a neobvyklými nápady, ze kterých občas přechází zrak. Uklidnění a odpočinek lze najít na vyhlídkových terasách, které obklopují horní patro budovy, kde je i kavárna.

Kunsthalle Praha, Kinetismus: 100 let elektřiny v umění, foto ©PetrSalek.com

Druhá aktuální výstava nazvaná Elektřina ve města, elektřina v architektuře se věnuje historii původní budovy Zengrovy transformační stanice.
Kromě toho pořádá Kunsthalle Praha speciální kulturní akce, workshopy a vzdělávací programy. Aktuální informace jsou vždy k dispozici na

https://www.kunsthallepraha.org/akce

Text: Soňa Šálková   Foto: Petr Šálek

Summary
The no more functional industrial building of the so-called Zenger transformer station from the late 1930s has become a new attractive place for modern art. After years of preparations and demanding reconstruction, a new cultural institution – Kunsthalle Praha has been opened on February 22,2022. The owner and founder of the Kunsthalle Prague is The Pudil Family Foundation.

The opening exhibition of the new cultural institution has a symbolic link to the original purpose of the historic building. The multimedia show Kinetismus: 100 Years of Electricity in Art incorporates almost a hundred works of art by famous as well as lesser-known domestic and foreign artists. There are loans from renowned foreign galleries (eg Tate Gallery or Centre Pompidou) as well as from private collections by famous artists such as Marcel Duchampa, Lázsló Moholy-Nagy or Man Ray. The exhibition presents development from experiments with simple light-kinetic objects, to the use of cinematography and the latest information and digital technologies in art. The exhibition halls are filled with moving objects and projections with astonishing light effects and unusual ideas.

The second current exhibition, entitled Electricity in the City, Electricity in Architecture, deals with the history of the original building of the Zenger Transformer Station.In addition, Kunsthalle Prague organizes special cultural events, workshops and educational programs. An up-to-date information is always available at:

https://www.kunsthallepraha.org/en/events

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..