Daniel Miller – galerista a zakladatel projektu YourDailyPhotograph.com navštívil Prahu

 Daniel Miller – galerista a zakladatel projektu YourDailyPhotograph.com navštívil Prahu

Daniel Miller, YourDailyPhotograph.com    foto: Lenka Grabicová

Koncem roku 2019 přijel do Prahy významný znalec fotografie, galerista a zakladatel prodejní iniciativy YourDailyPhotograph.com Daniel Miller. Při této příležitosti nám poskytl následující rozhovor.

Artmagazin.eu:  Jste majitelem dvou fotografických galerií na západním pobřeží USA. Jaké výstavy v nich pořádáte?

Daniel Miller:     Duncan Miller Gallery se nachází na dvou místech v západní části Los Angeles. Jsou to standardní prodejní galerie se specializací na výtvarnou fotografii z 20. století i ze současnosti. Zpravidla každých 6 týdnů pořádáme tematické nebo autorské výstavy.

Artmagazin.eu:  Co vás přivedlo k fotografii?  Fotografujete sám také?

Daniel Miller:     Můj otec sice fotografoval a měli jsme doma dokonce temnou komoru. Já jsem ale dost dlouho pracoval v hudební branži. K výtvarnému umění mě přivedla šťastná náhoda. Před 10 lety jsem s partnerkou v Los Angeles založil malířské studio a odtud pak již nebylo daleko k výtvarné fotografii.

Artmagazin.eu: Zároveň také zprostředkováváte prodej uměleckých fotografií po internetu a jste velmi úspěšný v celosvětovém měřítku. Můžete nám tento projekt trochu přiblížit?

Daniel Miller:     Prodej v galerii je především regionální a omezuje se tedy jen na blízké okolí sídla galerie. My jsme usilovali o mezinárodní přístup a v roce 2012 jsme založili internetovou prodejní platformu YourDailyPhotograph.com. Stačí se přihlásit k odběru našeho newsletteru, kde každý den nabízíme k prodeji několik fotografií.  Během 7 let se nám podařilo získat okolo 9400 odběratelů ze 75 zemí. Začínali jsme s klasickou fotografií, ale postupně úspěšně prodáváme také práce současných a začínajících fotografů sběratelům z celého světa.

Daniel Miller, YourDailyPhotograph.com foto: PetrSalek.com

Artmagazin.eu: Jak probíhá výběr fotografií a jaká přitom uplatňujete kritéria?

Daniel Miller:     Fotografie, které dostáváme od autorů po internetu, dáváme k posouzení několika kurátorům a ti rozhodnou, které z nich mají naději na úspěch u našich odběratelů.  Autorům, kteří jsou úspěšní při internetovém prodeji, můžeme pak uspořádat i samostatnou výstavu v naší galerii. Je to takový hybridní způsob – kombinace galerijní a onlinové nabídky.

Artmagazin.eu: Ve kterých zemích je z vašeho pohledu momentálně největší zájem o fotografii?

Daniel Miller:     To je zajímavá otázka. 50% našich zákazníků je z USA. Asijský trh je dost specifický a momentálně na vzestupu. Ale někdy nás zákazníci překvapí. Např. naši pravidelní odběratelé jsou dva bratři z Bolívie nebo jeden sběratel z Německa, který si u nás už 6 let každý měsíc kupuje dvě fotografie.

Artmagazin.eu:  Jak se o vás lidé dozvídají? Máte nějakou reklamu?

Daniel Miller:     Prodej po internetu vyžaduje důvěru a tady je důležité doporučení od někoho, kdo naše služby již využívá nebo také možnost se domluvit s někým z našich pracovníků v galerii přímo nebo po internetu.

Artmagazin.eu:  Jaké máte zkušenosti s lidmi, kteří fotografii nepovažují za plnohodnotné umění?

Daniel Miller:     Někteří sběratelé umění mají s fotografií opravdu problém a je velmi těžké jejich postoj změnit. Obchod s uměleckou fotografií vlastně začal teprve v 70. – 80. letech minulého století. Takže se jedná vlastně o první generaci sběratelů. Navíc v dnešní záplavě fotografií, které nás každý den obklopují, je velmi těžké přesvědčit někoho, aby si koupil fotografii jako umělecký předmět. Možnost reprodukování fotografií situaci ještě ztěžuje. V naší galerii máme umělce, kterým se daří vytvářet neopakovatelné originály. Jacqueline Woods například tvoří unikátní umělecká díla ze starých vintage fotografií, které trhá a roluje do trojrozměrných objektů. Nebo Chris Colville, který v noční arizonské poušti bez fotoaparátu jen pomoci střelného prachu přenáší na fotografický papír neopakovatelné abstraktní kompozice.

Daniel Miller, YourDailyPhotograph.com, foto: PetrSalek.com

Artmagazin.eu   Zajímá vás česká fotografie?

Daniel Miller:     Samozřejmě, proto jsem přijel, ale zatím jsem ještě na začátku. Češi mají vynikající klasické fotografické tvůrce, jakými byli např. Josef Sudek, František Drtikol nebo Jaromír Funke. Chci se však tentokrát zaměřit na současné české fotografy. V Praze jsem už absolvoval několik schůzek a myslím, že zdejší fotografická scéna je velmi bohatá na zajímavé osobnosti. Moc mě zajímá Josef Koudelka, ale toho se mi ještě nepodařilo zastihnout.

Artmagazin.eu:  Máte v nejbližší budoucnosti ještě nějaké další plány?

Daniel Miller:     Chci vydat knihu o sběratelství a prodeji uměleckých fotografií. V srpnu jsem ji začal psát na Sardinii a momentálně je před dokončením. Bude to vyprávění o mých zkušenostech a bláznivých příhodách, které jsem ve své profesi zažil, takový legrační průvodce. Chci čtenářům poradit, jak nakupovat fotografie, jak se vyvarovat falzifikátů, ale nesmí to být nudné. Kniha by pak kniha mohla vyjít i v češtině.

Text: Soňa Šálková  Foto: Petr Šálek


Summary

In December 2019 Daniel Miller, owner of two art galleries specialized on classical and contemporary photography in LA and  founder of photography collecting project YourDailyPhotograph.com, visited Prague in order to get a survey of the Czech contemporary photographic scene. During his visit he gave an interview to artmagazin.eu . In it he explaines the hybrid approach of his activities which take place both in galleries and online. The website YourDailyPhotograph.com sends a daily  newsletter to more than 8,000 subscribers from 75 countries all over the world. He shares his experience with selling photographs as piece of art. Mr. Miller also finishes writing a book on collecting photographs, which should be a ´funny guide´ for all collectors and eventually might also be translated and published in the Czech Republic.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..