Koncertní sál od amerického architekta se stane novým symbolem Ostravy

Koncertní sál od amerického architekta se stane novým symbolem Ostravy

Přestože se považujeme za hudební velmoc, poslední postavenou koncertní síní u nás byla Dvořákova síň v pražském Rudolfinu v roce 1885. V roce 1912 pak ještě následovalo otevření Smetanovy síně v pražském Obecním domě a od té doby už žádný výhradně pro hudbu určený sál u nás nevznikl. Situace se však začíná měnit.  V Praze pomalu dostává obrysy projekt na výstavbu Vltavské filharmonie, jejíž dokončení je předběžně plánováno na rok 2031. Ještě lépe je na tom Ostrava.

V rámci nezbytné rekonstrukce původní budovy ostravského kulturního domu od architekta Jaroslava Fragnera z roku 1954 vznikla myšlenka na vybudování nového koncertního sálu, který by tuto historickou stavbu významně doplnil.  V soutěži s celkem 34 obeslanými návrhy zvítězil v roce 2019 společný projekt dvou architektonických studií – Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy.  Pražské architektonické studio má silnou vazbu na Stevena Holla. Zakladatel Architecture Act Martin Kropáč v Hollově newyorském studiu 5 let pracoval a spolu s kolegyní Hanou Petříkovou udržují profesní kontakty s americkou architektonickou scénou.

Akustický model, foto Radim Kolibík

 

Vítězný projekt velmi odvážně propojí stávající a novou architekturu. Koncertní sál připomínající svým tvarem pouzdro na housle doplní Fragnerovu stavbu a utvoří s ní zcela osobitý komplex. Americký architekt Steven Holl o budově mluví jako o „perfektním akustickém nástroji ve svém pouzdře“. Steven Holl, který patří k nejvýznamnějším architektům současnosti, je také silným zastáncem udržitelnosti životního prostředí. Díky světlíkům a proskleným stěnám bude mít nový koncertní sál dostatek přirozeného denního světla, které se bude proměňovat v průběhu dne i ročních období. Prosklená stěna v zadní části budovy bude osvětlovat i přilehlý park, který také dostane novou tvář. Ekologické budou použité materiály i vytápění a chlazení celého komplexu.

Nový hudební stánek s  kapacitou 1300 míst se bude vyznačovat nejen unikátním architektonickým řešením a využitím nejmodernějších technologií ale i špičkovou akustikou.

Pro ověření zvukových vlastností a návrh akustických úprav budoucího sálu byl vytvořen věrný akustický model interiéru koncertního sálu v měřítku 1:10. Japonská společnost Nagata Acoustic, která navrhla akustická řešení pro téměř 60 koncertních sálů po celém světě, prováděla několik měsíců na modelu měření ve specializovaných dílnách společnosti Aveton s.r.o v Mnichově Hradišti k dosažení nejlepších zvukových parametrů budoucího koncertního sálu. Pro vytvoření co nejvěrohodnějšího prostředí pro měření je model vybaven čalouněnými křesílky a figurkami s vlasy a oblečením, simulujícími posluchače v sále. Protože kvůli měřítku 1:10 jsou všechny frekvence desetkrát vyšší, musel se model plnit plynným dusíkem.

Po ukončení měření byl model o rozměrech 4,2 (š.) x 4,63 (d.) x 2,52 (v.) m a vážící 3 tuny převezen do Ostravy, kde je od 13. července 2022 vystaven v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobby marketu Bauhaus.

Akustický model oto Radim Kolibík

 

Dokončení stavby je plánováno v roce 2025. Vznikne tak veřejný prostor pro obyvatele města i okolí. Své sídlo a zázemí zde najde i dnes100-členný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kromě velkého sálu pro 1300 posluchačů, nabídne i komorní sál s kapacitou 500 míst, divadelní sál, edukační centrum a nahrávací studio. Chybět nebude ani restaurace, kavárna a další užitečné prostory.

Akustický model je umístěn v galerii PLATO od 13. července 2022 a bude zde k vidění ještě několik dalších měsíců.

Text: Soňa Šálková
Foto: Radim Kolibík


Summary

The city of Ostrava will receive a new architectural landmark.  A new concert hall will complement  the original building of the Ostrava Cultural House from 1954. In 2019, the joint project of two architectural studios – Steven Holl Architects from New York and Architecture Acts from Prague – won the competition among a total of 34 submitted proposals.

The winning project connects existing and new architecture very boldly. A concert hall in shape of a violin case  will complement existing building and thus form a completely unique complex. The distinguishedAmerican architect Steven Holl, is also a strong supporter of environmental sustainability. Thanks to skylights and glass walls, the new concert hall will have plenty of daylight. The materials used as well as the heating and cooling of the entire complex will comply with ecological principles .

The new concert hall with a capacity of 1,300 seats will be characterized not only by a unique architectural solution and the use of the most modern technologies, but also by top acoustics.. A true acoustic model of the interior of the concert hall on a scale of 1:10 was created to verify the sound properties and suggest  necessary acoustic modifications of the future hall. The Japanese company Nagata Acoustic, which has designed acoustic solutions for almost 60 concert halls worldwide, carried out measurements on the model in specialized workshops for several months. Completion of the construction is planned in 2025.

The acoustic model has been placed in the PLATO gallery in Ostrava since July 13, 2022 and will be on display for a few more months.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..