Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda

Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda

Velká výstava ve Valdštejnské jízdárně přináší ucelený pohled na život a tvorbu významného českého umělce 19. století a malíře evropského formátu – Josefa Mánesa (1820-1871). Dílo fundamentální osobnosti českého výtvarného umění bylo v minulosti idealizováno nebo zneužíváno k politickým a ideologickým záměrům. Již velmi brzy po své smrti se Mánes stal legendou a vzorem pro tzv. generaci Národního divadla. Po vzniku Československé republiky byla akcentována především jeho národopisná tvorba a komunistický režim z něj udělal příklad socialistického realismu.

Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, kalendářní deska pražského orloje, foto© PetrSalek.com

Aktuální přehlídka se snaží odhlédnout od všech předchozích stereotypů a ukázat Mánesa v lidském rozměru a jeho dílo v celé šíři včetně méně známých oblastí. Ukazuje, že se věnoval všem oborům, které dobová tvorba znala. Jsou zde vystaveny jeho krajiny, portréty, žánrové malby, erotické ilustrace nebo humorné kresby vzniklé v kontaktu s přáteli. Nechybí ani užitá tvorba: návrhy diplomů, spolkových praporů nebo práce pro umělecký průmysl. Vedle legendárních děl, jako Kalendářní deska pražského orloje nebo slavná Josefina, někdy také nazývaná česká Mona Lisa, jsou tu k vidění dlouho nezvěstné obrazy Utonulý a Červené paraplíčko, anebo málo známé kresby s pohádkovými a alegorickými motivy. Mezi 400 vystavenými exponáty jsou i díla Mánesových současníků, Mánesovy podobizny od známých umělců, dobové texty, fotografie nebo ukázky z korespondence.

Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, Josefína, foto© PetrSalek.com

 

Výstava je vyústěním víceletého badatelského projektu. Prezentuje proto i výsledky restaurátorského průzkumu, které odhalily podmalby a poskytly pohled do tvůrčího procesu umělce. Součástí výstavy jsou i malířovy skicáky. Ukázky prací prezentované na tabletech umožňují porovnání různých technik. Pro malé návštěvníky je připravena speciální stezka s 11 obrazy umístěnými ve výšce dětských očí a možnosti kreslit.

Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, V létě, foto© PetrSalek.com

Expozice odkrývá i výjimečnou Mánesovu osobnost: člověka s bohémskými rysy a zároveň velkého perfekcionistu, oblíbeného společníka s přáteli a šlechtickými mecenáši a zároveň osobnost zatíženou psychickými problémy.

Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, prapor zpěváckého spolu Říp z Roudnice nad Labem, foto© PetrSalek.com

 

Po 50-leté odmlce (poslední souborná výstava v Jízdárně Pražského hradu proběhla v roce 1971) se nabízí ucelený pohled na umělce a člověka Josefa Mánesa i na jeho „život po životě“ při zasazení do dobových souvislostí.

Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, utonulý, foto© PetrSsalek.com

 

Výstavu Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda je možné navštívit ve Valdštejnské jízdárně do 16. července 2023.

Bohumil Kafka – Josef Mánes, Valdštejnská jízdárna, foto© PetrSalek.com

 

Více na ngprague.cz

Summary

The large exhibition in the Wallenstein Riding School in Prague brings a comprehensive view on life and work of an important Czech artist of the 19th century – Josef Mánes (1820-1871). In the past, the work of a fundamental personality of Czech fine art was idealized or misused for political and ideological purposes.The current exhibition tries to look away from all previous stereotypes and shows Mánes as a person and his work in its complexity. It shows his landscapes, portraits, genre paintings, erotic illustrations or humorous drawings. In addition to legendary works, such as the Calendar Board of the Prague Astronomical Clock there are also lesser known drawings with fairy-tale and allegorical motifs. Among the 400 exhibits on display are also works by Mánes’ contemporaries, portraits of Mánes by renowned artists, period texts, photographs or results of restauration survey.

The exhibition Josef Mánes: Man – Artist – Legend can be visited in the Wallenstein Riding School (Valdštejnská jízdárna) until July 16, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..