Alžběta Jungrová –Jediná skutečnost je to, co cítíme

Alžběta Jungrová: výstava   Já věřím / I believe

Velké modré nápisy Já věřím / I believe na dveřích barokního Faustova domu na Karlově náměstí zvou na výstavu. Z rušné ulice tudy člověk vstoupí do ticha rozlehlého areálu Všeobecné fakultní nemocnice. Modré šipky ho dovedou až k budově bývalé prádelny, do které fotografka Alžběta Jungrová umístila svůj výběr prací z posledních 10 let.

Alžběta Jungrová: výstava   Já věřím / I believe

Velkorysé industriální prostory dávají možnost originální prezentaci volných fotografií zkušené fotoreportérky a dokumentaristky. Jsou tu pouliční momentky i aranžované fotografie v černobílém i barevném provedení. Zachycují stylizované ženské postavy a portréty v plenéru nebo v neurčitých až nereálných interiérech. Klíčové je světlo a iluzorní kompozice. Přitom upoutá forma vystavených fotografií i uspořádání výstavy připomínající labyrint. Některé fotografie jsou v rámech, jiné volně vlají v prostoru jako záclony nebo fluoreskují. Často jsou poloprůsvitné, takže se mění vlivem slunečních paprsků dopadajících dovnitř velkými okny. Fotografie jsou vytištěné na neobvyklých materiálech: na děrovaném plechu, na plexiskle, tapetách, pod kterými prosvítají původní dlaždice, nebo nalepených ve výšce na hraně dvou sousedících stěn. Z fotografií se tak stávají výtvarné objekty.

„Je to takový mix, můj subjektivní dokumentární deník. Já tomu říkám svět za zrcadlem. Když sem vcházíte, tak touhle stěnou projdete do světa za zrcadlem, jako Alenka v říši divů, to je to ústřední téma…. Je to poskládané tak, aby to vyvolávala určité emoce. Ale nechci lidem říkat, co mají cítit; ať si to každý přebere sám,“ řekla nám autorka Alžběta Jungrová, kterou jsme na výstavě oslovili.

Alžběta Jungrová: výstava   Já věřím / I believe

Výstavu fotografií Alžběty Jungrové „Já věřím“ je v unikátních prostorách Staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze možné navštívit denně mimo pondělí od 13.00 do 20.00 hod. až do 15. října 2023.

Text: Soňa  Šálková, foto© PetrSalek.com

Summary

Large exhibition of photographs by Alžběta Jungrová entitled I believe can be seen in the former laundry of the General University Hospital on Charles Square in Prague 2. The vast industrial space offers possibility for an original presentation of free images of the experienced photojournalist and documentarian .Her selection of works from the last 10 years comprises street photography and stylized female figures and portraits in the open air or in almost unrealistic interiors. The main emotional impact comes from light and the illusory composition of the photographs. The photographs are printed on unusual materials, e.g. on translucent textiles, on perforated sheet metal or plexiglass, Photos thus become art objects.

The exhibition can be seen daily except Mondays from 1:00 p.m. to 8:00 p.m. until October 15, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..