Jiří Příhoda – 8 orlích hlav ve dvoraně Rudolfina 

Jiří Příhoda – 8 orlích hlav ve dvoraně Rudolfina 

Dosud největší přehlídka tvorby výtvarníka Jiřího Příhody VOID v Galerii Rudolfinum je konečně kompletní. K v dubnu letošního roku nainstalovaným pěti velkoformátovým objektům na hranici architektury a výtvarného umění přibyl v červnu soubor 8 napodobenin obrovských chrličů ve tvaru orlích hlav. Předlohou pro tyto plastiky byly ocelové orlí hlavy umístěné na slavném newyorkském mrakodrapu Chrysler Building. Budovu z roku 1930, kterou  navrhl architekt William Van Alen pro Waltera P. Chryslera ve stylu art deco, zdobí ocelové hlavy orlů po vzoru chrličů z gotických katedrál. Umístění hlav ve výšce 61. patra budovy neumožňuje prohlédnout si orlí sochy detailně. To přivedlo Jiřího Příhodu na myšlenku vytvořit repliky hlav v měřítku 1:1 a umístit je do interiéru, kde by se daly pohodlně prohlížet. První takové orlí hlavy vytvořil Jiří Příhoda již v 90. letech. Pro svou aktuální výstavu pak projekt rozšířil na kompletní počet osmi chrličů pro dvoranu Galerie Rudolfinum. Podle data prvotního nápadu během návštěvy Jiřího Příhody v New Yorku v roce 1993 mají všechny orlí plastiky společný název, kterým je datum v  US-formátu 08.23.1993. Velké objekty vytvořené z olověného plechu a laminátu jsou podobně jako na věži Chrysler Building umístěny v rozích dvorany s jednou odchylkou. Jedna hlava se z místa vedle svého dvojčete vznesla na odpočivadlo jednoho křídla schodiště vedoucího k výstavním prostorám. Identickým rozměrům soch nahrává i rozloha dvorany Rudolfina, která má shodou okolností stejný půdorys jako věž newyorského mrakodrapu.


Proklikem na obrázek uvidíte mnohem víc ve sférickém zobrazení.   Foto © PetrSalek.com


K výstavě je k dispozici i katalog s  fotografiemi Martina Poláka a úvodním textem kurátora výstavy a ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy a esejemi od historika umění a architektury Christophera Longa z University of Texas v Austinu a od historika umění Filipa Šenka.

K výstavě je k dispozici i katalog s  fotografiemi Martina Poláka a úvodním textem kurátora výstavy a ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy a esejemi od historika umění a architektury Christophera Longa z University of Texas v Austinu a od historika umění Filipa Šenka.

Výstavu Jiří Příhoda VOID, je možné navštívit v Galerii Rudolfinum do 28. srpna 2022.

   Text: Soňa Šálková      Foto© Petr Šálek


Summary
So far, the biggest exhibition of the work of the artist Jiří Příhoda VOID in the Rudolfinum Gallery is finally complete. In June, a set of 8 imitations of huge gargoyles in the shape of eagle heads has been added to the five monumental individual objects on the border between architecture and fine art installed this April. The inspiration for these sculptures were the steel eagle heads located on the façade of the famous New York skyscraper Chrysler Building high above the ground on the 61st floor level. Already in the 1990s Jiří Příhoda had the idea of creating 1:1 scale replicas of the heads and placing them indoors where they could be viewed comfortably. For his current exhibition, he expanded the project to a complete number of eight gargoyles and placed them in the hall of the Rudolfinum which happens to have the same floor plan as the Chrysler Building.

The exhibition Jiří Příhoda VOID, curated by Petr Nedoma, can be seen in the Rudolfinum Gallery until August 28, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..