Film Planeta Praha zachycuje divoká zvířata žijící v Praze s námi

Tvůrci oceňovaného filmu Planeta Česko, který před 4 lety poprvé přinesl poutavé svědectví o divokých tvorech, žijících na území naší republiky, natočili další přírodní dokumentární film. Tentokrát se zaměřili na nezvyklé obyvatele našeho hlavního města. To, že by rušná metropole Praha mohla být domovem a útočištěm pro divoká zvířata, je dost neobvyklé. Ale během svého dvouletého pozorování různých pražských míst se filmaři setkali s mnoha zvířecími druhy, které dokazují, že je to pravda. Dokonce se jich našlo tolik, že se filmaři museli rozhodovat, které ze zajímavých zvířecích sousedů si pro konečnou podobu svého filmu Planeta Praha vyberou.  V nezvyklém castingu pak zvítězili hlavní protagonisté filmu muflon evropský, kos černý, slípka zelenonohá, plch velký, roháč obecný a volavka popelavá.  Ve vedlejších rolích pak vystupuje asi padesát dalších zvířat a rostlin. Podmínkou účasti bylo zajímavé chování a vzhled a pak druhová rozmanitost.

Filmový tým sestávající z režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a 10 kameramanů začal na snímku pracovat během pandemie.

Film Planeta Praha, produkční Radim Procházka a režisér  Jan Hošek, foto© Petr Šálek

Vznikly tak velmi nezvyklé záběry liduprázdné Prahy. Během dvou let natáčení sledovali desítky živočišných a rostlinných druhů v průběhu všech ročních období, takže se jim podařilo zachytit celý jejich životní cyklus. Velká zvířata na území Prahy zastupují volně se pohybující mufloni v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči. Zcela samozřejmě se pohybují mezi návštěvníky, zdravotníky převážejícími pacienty na nosítkách, sanitkami a dalšími auty na nemocničním pozemku. Hejna volavek popelavých se zase zcela dobrovolně uhnízdila v trojské ZOO, protože jim chutnají ryby, které tam ve svém výběhu dostávají pelikáni . Mezi menšími savci je hlavním hrdinou plachý noční hlodavec plch velký, který se i  s rodinou usadil na Petříně a rád se prochází po tamním zrcadlovém bludišti. Z menších ptáků se kamera zaměřila na kosa černého, který je však ve filmu výjimečně černobílý.

Foto: Aerofilms

Filmaři měli k dispozici nejmodernější techniku: celkem deset různých typů záznamových zařízení s vysokou citlivostí včetně termokamer a dronů. Naprosto unikátní je například epizoda zachycující loupežný nájezd miniaturních otrokářských mravenců ze sídliště. Dramatické, částečně podzemní makrozáběry  s nimi natáčeli tři kameramani déle než jeden týden.

Foto: Aerofilms

Film doprovází výborný komentář, který namluvil herec Jiří Macháček. Podle režiséra Jana Hoška to byla skvělá volba, protože se jako velký fanoušek přírodovědných filmů aktivně podílel na tvorbě komentáře a obohatil ho o vlastní nápady. Diváci Macháčkovu zásluhu na konečném vyznění filmu jistě ocení.

Foto: Aerofilms

Praha se rozkládá na místě příhodném pro život. Proto zde zvířata odjakživa měli své místo a ze stejného důvodu se tu usadili i lidé.  I když se původní zalesněné břehy Vltavy a okolní pahorky proměnily v betonovou džungli, zvířata se přizpůsobila a žijí tu s námi stále.  Praha není jen betonová džungle, ale velmi pestrý kus krajiny, kde se například vyskytuje největší počet rostlinných druhů v ČR.

Film, který zaujme každého, kdo má vztah k přírodě, přijde do kin 4. srpna 2022. Zároveň s filmem vyjde i stejnojmenná kniha, která uvede navíc ještě další zajímavé podrobnosti.

Text: Soňa Šálková
Foto: Aerofilms, Petr Šálek

Summary

4 years ago over 100 Tsd. Spectators saw the documentary film Planet Czech Republik which  brought an exciting testimony about wild creatures living in the territory of our country. The same filmmakers  have finished the next  nature documentary Planet Prague in which they focused on the unusual animal inhabitants of the Czech capital. The fact that the busy metropolis of Prague could be a home and refuge for wild animals is quite strange. But during the two-year observation of various places in Prague, the filmmakers encountered many animal species that prove it to be true.

The film team consisting of director Jan Hošek, producer Radim Procházka and 10 cameramen started working on the film during the pandemic. This resulted in very unusual shots of Prague without people. During the two years of filming, the crew followed dozens of animal and plant species throughout all seasons, so they managed to capture their entire life cycle. The main protagonists of the film are the European mouflon, the blackbird, the water hen, the great dormouse,the stag beetle and the silver heron. About fifty other animals and plants appear in supporting roles.

The documentary which will interest all nature admirers  will be released in cinemas on August 4, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..