Jméno Jindřicha Chalupeckého (1910-1990) je širší veřejnosti známé především díky cenám, které nesou jeho jméno a každoročně se udělují pětici českých vizuálních umělců do 35 let. Přiblížení osobnosti a odkazu uměleckého a literárního kritika, teoretika, kurátora a člověka s velkou odbornou a morální autoritou si klade za cíl současná výstava Světy Jindřicha Chalupeckého v Městské knihovně v Praze.
Vizuálně prezentovat práci teoretika a kritika umění není snadné. Ale pořadatelé výstavy, Společnost Jindřicha Chalupeckého a Galerie hlavního města Prahy, toto úskalí zvládli na jedničku. Rozsáhlý tvůrčí tým v čele se čtyřmi hlavními kurátory vytvořil výstavní soubor, který neotřelou formou mapuje hlavní momenty činnosti této stále živé osobnosti naší kultury. Expozice přináší práce od více než šesti desítek starších i nejmladších umělců, přičemž některé exponáty vznikly speciálně pro tento výstavní projekt.
Originální architektonické řešení Richarda Loskota, m.j. trojnásobného finalisty Chalupeckého ceny, umožňuje návštěvníkům navštívit stylizovaný pražský byt Chalupeckých s původními artefakty i obsáhlým seznamem telefonních kontaktů. V tzv. „čítárně“ jsou na stole rozmístěny texty ke kritikovým oblíbeným autorům a autorkí,. Odtud vede průhled do vedlejší „obrazárny“ s kolekcí děl nejrůznějších stylů charakterizujících šíři Chalupeckého zájmu. Vedle geometrické a realistické malby je zde například i fotografické dokumentace uměleckých performancí nebo unikátní samizdatové vydání Prométheových jater z roku 1950, kvůli kterému byl jejich autor – Jiří Kolář 9 měsíců vězněn. Podle slov jednoho z kurátorů Tomáše Pospyszila tento výběr ilustruje to, že : „Chalupecký byl kritik, který nehodnotil umění podle formy, jeho zajímala autenticita projevu a vztah ke skutečnosti“.
Opticky velmi působivá je světelně-prostorová instalace věnovaná dílu Marcela Duchampa, kterého Chalupecký velmi uznával a v roce 1969 pro něj uspořádal výstavu v pražské Galerii Václava Špály. Nečekanou aktuálnost dostala sekce věnovaná ruskému umění, kterému se Chalupecký intenzivně věnoval. Kvůli válce na Ukrajině však na výstavě nejsou žádné práce z oficiálních ruských institucí.
Řady kabinetů skrývají více menších samostatných expozic. Každá z nich je přitom věnovaná jedné specifické kapitole Chalupeckého aktivit jak na tuzemské umělecké scéně tak ve vztahu k zahraničí..
Zvláštní vydání výstavních novin obsahuje shrnutí nejdůležitějších Chalupeckého textů a současných reakcí na Chaloupeckého hledání ztraceného smyslu moderního umění.
Výstavu Světy Jindřicha Chalupeckého ve výstavních sálech Městské knihovny v Praze je možné shlédnout do 19.června 2022.
Text: Soňa Šálková
Foto: Soňa Šálková a Petr Šálek
Summary
The current exhibition The Worlds of Jindřich Chalupecký (1910-1990) in the Municipal Library in Prague aims to introduce the personality and legacy of the artistic and literary critic, theoretician, curator and man with great professional and moral authority. The exhibition brings works from more than sixty artists of the 2nd part of 20th century as well as of young contemporary artistic generation. Some exhibits have been created especially for this exhibition project. The imaginative architectural solution by Richard Loskot brings a variety of experiences that are connected with the life and work of Chalupecký.
The exhibition in Gallery of the Prague Municipal Library can be visited until June 19, 2022.