Aj Wej Wej ve vídeňské galerii Albertina Modern

Aj Wej Wej ve vídeňské galerii Albertina Modern

Ai-Weiwei, foto ©PetrSalek.com

Velká retrospektivní výstava s více než 140 realizacemi od známého čínského umělce Aj Wej Wej (*1957) je od 16. března 2022 k vidění v  budově Künstlerhaus na vídeňském náměstí Karlsplatz, kde již dva roky sídlí centrum současného umění Albertina Modern. Prostorové instalace, nástěnná díla, fotografie, videa a filmy přestavují dosud nejširší pohled na tvorbu velkého umělce a zároveň neúnavného kritika totalitních režimů a bojovníka za svobodu a dodržování lidských práv.

Aktuální vídeňská výstava nazvaná In Search of Humanity (Při hledání lidskosti) mapuje více než 40-letou tvůrčí dráhu jednoho z nejvýznačnějších umělců současnosti. Problematika lidských práv je pro něj zásadní od dětství, kdy byl během kulturní revoluce v Číně s otcem ve vyhnanství, a později i sám vězněn kvůli kritice autoritářského čínského režimu. Protestní hnutí poznal během studia v New Yorku v 80. letech 20. století.  V 21. století umělecky i lidsky tematizuje uprchlictví a s ním spojené humanitární krize. V paměti ještě zůstává Wejova velká výstava Zákon cesty, kterou mu v roce 2017 uspořádala Národní galerie Praha ve Veletržním paláci. Vytvořil pro ni site-specifickou instalaci obrovského nafukovacího člunu s uprchlíky. Na vídeňské výstavě je také několik exponátů, které byly v Praze, mimo jiné replika cely, ve které byl Aj Wej Wej v Číně vězněn. Navíc je tu například slavná provokativní série fotografií známých budov s autorovým vztyčeným prostředníčkem. K novějším dílům patří nástěnné obrazy složené ze stavebnice Lego.

Způsob, jakým se Aj Wej Wej vyjadřuje k nejrůznějším otázkám současnosti je provokativní a zároveň hravý a vtipný. Svá sdělení zprostředkovává pomocí metafor nebo vytvářením běžných předmětů z neobvyklých materiálů, jako třeba záchranné vesty vytesané z mramoru. Aj Wej Wej udivuje precizním výtvarným a řemeslným provedením a současně promlouvá do svědomí každého, kdo je ochoten se nad jeho sdělením zamyslet. U příležitosti výstavy se promítají i důležité dokumentární filmy, které Aj Wej Wej natočil v čínském Wuchanu během koronavirové krize nebo během demonstrací v Hongkongu. Aktivista a kritik negativních společenských jevů žije od roku 2014 v evropském exilu, momentálně v Portugalsku.

Současná výstava ve Vídni přichází přesně v době, kdy je jí nejvíc zapotřebí. Válečná agrese Ruska na Ukrajině ještě více podtrhuje význam angažovaných postojů umělců, kteří oslovují mnoho lidí. Výstava potrvá do 4. září 2022.

Text: Soňa Šálková

Aj-Wej-wej-Illumination-2019-Courtesy-of-the-artist-and-Lisson-Gallery-©-2022-Ai-Weiwei

Summary
A large retrospective with more than 140 artefacts by the famous Chinese artist Ai Wei Wei (*1957) can be seen at the Center fo Contemporary Art Albertina Moder on Vienna’s Karlsplatz. Spatial and wall installations, photographs, videos and documentaries represent the broadest view yet of the work of a great artist and at the same time a tireless critic of totalitarian regimes and a fighter for freedom and respect for human rights.

The current Viennese exhibition called In Search of Humanity maps the entire more than 40-year artistic career of one of the most prominent artists of today. The exhibition can be visited until September 4, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..