Jiří Sopko 80

Jiří Sopko 80

Jiří Sopko, foto© Soňa Šálková

Museum Kampa ve spolupráci s Galerií Gema připravilo výstavu Jiří Sopko: Retrospektiva jako dárek k umělcovým 80. narozeninám (nar. 20. února 1942). Ve třech podlažích budovy muzea je k vidění asi stovka obrazů a několik desítek akvarelů a kreseb z let 1968 až 2022. Vystavený soubor obsahuje zápůjčky z celkem 30 institucí, soukromých sbírek i z majetku samotného autora. Převážně velkoformátové malby upoutají výraznou barevností a silným působením na diváka. Proto se kurátoři výstavy Jan Skřivánek z Musea Kampa a Linda K. Sedláková z Galerie Gema rozhodli zredukovat původně shromážděný počet exponátů, aby obrazy ve spíše komorních sálech Musea Kampa dostaly dostatečný prostor.

Šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek, Linda K. Sedláková z Galerie Gema a Jiří Sopko, foto© Soňa Šálková

I když výstava mapuje malířovo dílo v delším časovém úseku, není uspořádána chronologicky. V přízemí muzea jsou tedy vedle sebe obrazy z roku 1969 a 2001 anebo 1971 a 1990, aniž by to divák nutně musel zaznamenat. Je zde i jediný prostorový objekt výstavy, plastika Vodní pólo –  společné dílo Jiřího Sopka a Bohumila Zemánka. Ve vyšších patrech se chronologie již projeví, zejména poslední místnost obsahuje nejnovější obrazy. Pro tvorbu Jiřího Sopka typické schematizované figurální motivy tu vystřídají minimalistické krajiny i abstrakce. Autorův citát na zdi to dokresluje: „Začínám tíhnout k minimalismu, s čímž souvisí redukce prostoru. Čím jsem starší, tím víc se snažím o jednoduché obrazy, což je ale velice těžké.“ Nejobtížnější Sopkovo tvůrčí období za normalizace výstižně symbolizuje série čtyř obrazů, které z důvodů finanční nouze maloval na jutové pytle. Vedle nich je na výstavě i přelomová trojice obrazů z roku 1984 – z období malířovy osobní krize – jediná díla z té doby.

Autor: Jiří Sopko, foto© Soňa Šálková

„Mnoho obrazů ze 70. a 80. let je na Kampě vystaveno poprvé po více než čtvrtstoletí a pro mladší diváky tak dost možná Sopko bude velkých objevem“, říká šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek. Museum Kampa samozřejmě vystavilo i jediný Sopkův obraz, který má ve svých sbírkách. Plátno Odpočívající z roku 1988 získala Meda Mládková při organizování aukce na zakoupení dialyzačního přístroje pro výtvarného kritika Jindřicha Chalupeckého.

Autor: Jiří Sopko, foto© Soňa Šálková

 

Po velké retrospektivě Jiřího Sopka v Jízdárně Pražského Hradu v roce 2002 a výstavě především novějších obrazů v Rudolfinu v roce 2007 čeká na návštěvníky v  Museu Kampa intimnější pohled do tvorby výrazného umělce, který ani po osmdesátce nepřestává tvořit. Své postoje vyjadřuje zářivými pastelovými barvami a osobitým humorem. Jak sám říká: „své černé myšlenky balím do barev“.

Výstavu Jiří Sopko: Retrospektiva v Museu Kampa je možné navštívit do 29. května 2022. Vzhledem k velkému počtu zápůjček není podle kurátorů prodloužení výstavy možné.

Text a foto © Soňa Šálková


Summary
The Museum Kampa, in cooperation with the Gema Gallery, has prepared the exhibition Jiří Sopko: Retrospective as a present for the artist’s 80th Birthday (born on February 20, 1942). There are about a hundred paintings and several dozen aquarelles and drawings from 1968 to 2022 on the three floors of the museum building. The exhibited collection includes loans from a total of 30 institutions, private collections and the author’s own property. Mostly large-format paintings attract with their bright colors and strong impact on the viewer.

The exhibition Jiří Sopko: Retrospective in the Museum Kampa can be visited until May 29, 2022.

foto© Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..