JAZZ ON5 2016 – Mezinárodní jazzový festival v Jazz Docku

a1_molvaer_opravaa

Tarq Bowen 22.10.2016 Jazz Dock Prague

Po sedmi úspěšných ročnících se festival JAZZ ON 5 stal neodmyslitelnou součástí podzimní kulturní nabídky městské části Praha 5, potažmo celého hlavního města a v širším kontextu i České republiky. Ve spolupráci s W&M Production a s podporou MČ Praha 5 a Ministerstva kultury chystáme již 8. ročník této hudební přehlídky jazzových, bluesových i dalších interpretů a také několika workshopů. Chtěli bychom přiblížit divákům to nejlepší ze současné světové hudební scény. Proto jsme oslovili velmi zajímavé interprety zejména z USA, Francie, Norska, Švýcarska, Velké Británie, Nizozemska, Itálie a ČR.

Největší hvězdou festivalu bude norský trumpetista Nils Petter Molvaær se svojí skupinou, který vystoupí ve čtvrtek 20. 10. ve 21 h. Tento věhlasný hudebník, skladatel a producent míchá ve své hudbě více stylů – jazz, ambient, house music, elekroniku a break beats, stejně jako prvky z hip hopu, rocku a popu – a přetváří je do jedinečné a dramatické zvukové koláže, která ukazuje možné směry vývoje jazzu ve 21. století. Jeho manipulace s různými žánry je často v rozporu se zaběhlými konvencemi, ale možná právě proto vytváří velmi zajímavá a nečekaná spojení akustické a elektronické hudby. N. P. Molvær našel svou vlastní vyjadřovací techniku ve hře na trubku, kterou dokáže zachytit atmosféru polárních ledových polí i hořícího pouštního písku, rozvášněných davů i totální samoty. Vytvořil si individuální a rozpoznatelný hudební zvuk, ovlivněný poezií skandinávské přírody, elektronikou i jinými trumpetovými kolegy, jako byli Miles Davis či Jon Hassell. Na evropském turné 2016 bude prezentovat hudbu ze svého posledního alba “Switch” a doprovodí ho jeho ověření spoluhráči. Nils Petter Molvær – trp, Geir Sundstøl – g, Jo Berger Myhre – b, Erland Dahlen – dr.

V tomto roce se dramaturgie festivalu zaměřuje zejména na evropský jazz, často také mezinárodně propojené sestavy, nebo společné transatlantické projekty. Příkladem je Gregoire Maret & the French Connection, kdy slavný americký hráč na chromatickou foukací harmoniku spojil své síly s francouzskými hudebníky a bude prezentovat hudbu ze svého nejnovějšího alba “Wanted”, které je součástí triptychu o životě afroameričanů v USA nebo obecněji o politické a sociální situaci v USA.  O jeho kvalitách svědčí řada velkých jmen, se kterými spolupracoval – např. Youssn’Dour, Meshell Ndegeocello, Pete Seeger, David Sanborn, George Benson, Cassandra Wilson, Herbie Hancock , nebo popoví Elton John či Sting. V roce 2005 byl spoludržitelem Grammy za album

” The Way Up”, které natočil s Patem Methenym.

 

Také v další dny máme připraveny velmi zajímavé kapely: s Janáčkovskou hudbou vystoupí norsko-český projekt Elisabeth Nygard & Didrik Ingvaldsen Orchestra, s originálním pojetím klavírního tria fenomenální francouzský pianista Grégory Privat, či charizmatický alternativně-soulový zpěvák z Londýna Tarq Bowen.  V pátek a v sobotu 21. a 22. října vystoupí také větší orchestry. Nejprve mladá, progresivní skotská kapela Fat Suit a poté avantgardní, na pomezí stylů se pohybující, New Roterdam Jazz Orchestra, který prezentuje hudbu kytaristy a leadera Antona Goudsmita. Hudba obou těchto souborů je velmi dynamická, a při vší sofistikované kompoziční, zvukové a improvizační složitosti také zábavná i pro mladé publikum.  Další koncerty budou opět komornější kvartetové sestavy – italsko -francousko- americký projekt Pericopes a česká skupina Ostrich Quartet. Obě tato seskupení by se dala zařadit do současného postmoderního jazzu a zajímavým způsobem posouvají hranice tohoto žánru.

Nabitý koncertní program doplní také odpolední workshopy o jazzu (např. David Dorůžka) nebo speciální odborná diskuze hudebních kritiků, odborníků a hudebníků věnovaná dvojitému výročí Milese Davise.

Na letošním festivalu JAZZ ON5 si tedy každý návštěvník přijde na své. Hudba znějící na pódiu Jazz Docku prolétne všemi krajinami přilehlými k jazzu – od moderní klasické hudby až po funk.

Jakub Zitko

Dramaturg Jazz Docku

 

PROGRAM FESTIVALU JAZZ ON5 2016

  1. 10.: 15 h – JAZZ ON5: David Dorůžka – Jazz Workshop

19 h – Didrik Ingvaldsen Orchestra & Elisabeth Nygård (NOR/CZ)

22 h – Gregoire Maret & the French Connection (CH/USA/FRA/POL)

  1. 10.: 15 h – Miles Davis tam a zpátky (*90 + 25) – Otevřená debata o hudbě za Milese i po něm.

                21 h – Nils Petter Molvær Group (NOR)

  1. 10.: 14 h – Workshop – Chuck Wansley Band – Jazz Vocal Workshop

                19 h – Grégory Privat Trio (FR/CZ)

                22 h – Fat Suit (UK)

  1. 10.: 19 h – Tarq Bowen (GB)

                22 h – New Roterdam Jazz Orchestra & Anton Goudsmit (NL)

  1. 10.: 19 h – Ostrich Quartet

                22 h – Pericopes+1 (USA/IT/FR)

 

Místo konání festivalu a informace o vstupném:

(vstupenky v prodeji též online v sekci program: http://www.jazzdock.cz/cs/program)

JAZZ DOCK

Janáčkovo nábřeží 2

150 00 Praha 5

774 058 838

www.jazzdock.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..