Jan William Drnek zachytil Slovanskou epopej a oltář Mistra Pavla z Levoče v mimořádně věrné digitální podobě.

Jan William Drnek zachytil Slovanskou epopej a oltář Mistra Pavla z Levoče v mimořádně věrné digitální podobě.

Kniha Slovanská epopej, autor fotografií Jan William Drnek. Foto: ČTK

Když v roce 2019 při příležitosti 100 let od prvního vystavení Slovanské epopeje vyšla exkluzivní publikace s fotografiemi ikonického souboru pláten od Alfonse Muchy, byla to skutečná bibliofilská senzace. Monumentální dílo, které vydalo nakladatelství Albatros Media pod exkluzivní značkou Valer v limitovaném nákladu 200 kusů, má rozměry 62 x 42 cm a váží 12 kg. Ručně vázanou knihu o 336 stránkách doplňuje designové pouzdro, lupa, unikátní jantarový šperk a kameny z historických míst epopeje. Cena exkluzivního souboru začíná na rekordní výši 280 tisíc korun, všechny číslované exempláře se začaly velmi rychle prodávat.
Jedná se totiž o světový unikát, především díky fotografiím jednotlivých pláten Muchova cyklu, které se svou kvalitou téměř vyrovnají originálům.

Jan William Drnek, Levoča

Autor fotografií Jan William Drnek stál před velmi náročným úkolem: Naprosto věrně a v maximální fotografické kvalitě zachytit velkoformátová plátna o celkové ploše 650 m2 do nejmenšího detailu. Vystudovaný kybernetik a světově uznávaný odborník na tiskové technologie a management barev si za tím účelem vytvořil matematický model a provedl velké množství testů. Rozměrná plátna fotografoval se svým týmem v roce 2016, kdy byla epopej vystavena ve Veletržním paláci v Praze. Prostředí zde umožňovalo jen limitované odstupy od originálů a náročné bylo také nasvětlení, které fotograf vyvinul speciálně pro tento projekt. Při použití špičkového technického vybavení vzniklo 10 tisíc detailních snímků, které se pak náročně zpracovávaly a skládaly. Se stejným perfekcionalismem přistoupil J. W. Drnek také k tisku publikace, na který –  přestože probíhal nepřetržitě 10 dnů – po celou dobu osobně dohlížel. Výsledek však odpovídá vynaloženému úsilí. Podařilo se dosáhnout maximální shodu barevnosti a tonality fotografií s originály. Vyobrazení v knize jsou 4-násobně zmenšená, ale pomocí přiložené lupy je možné dosáhnout měřítka 1:1. Použitá technologie tak umožňuje sledovat doslova každý tah štětce, dokonce lépe než pouhým okem. Fotografie tak mohou posloužit kunsthistorikům a restaurátorům.

S mnohem menší mediální pozorností se setkal v České republice  další unikátní fotografický projekt J.W. Drnka  – obrazový doprovod ke speciálnímu vydání Bible svaté, která pod názvem Biblia vyšla ve slovenském nakladatelství IKAR v prosinci loňského roku. Exkluzivní bibliofilská publikace obsahuje kromě textu Starého a Nového zákona také 60 stran fotografií největšího dřevěného gotického oltáře na světě, který stojí v Bazilice sv. Jakuba v Levoči.  500 let starý umělecký skvost vytvořil jeho autor Mistr Pavel z Levoče přibližně ve stejné době, kdy Michelangelo maloval fresky v Sixtinské kapli. K zachycení oltáře použil J.W. Drnek opět svou  náročnou techniku panoramatické velkoformátové fotografie s vysokým rozlišením. Podařilo se mu věrně zachytit detaily 18 m vysokého křídlového oltáře, který je uveden na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto© Jan William Drnek, Levoča,   500 let starý umělecký skvost vytvořil jeho autor Mistr Pavel z Levoče přibližně ve stejné době, kdy Michelangelo maloval fresky v Sixtinské kapli.

Výzvou pro fotografa byly nejenom rozměry oltáře, ale také věrné a plastické zobrazení zlatých povrchů s mnoha odlesky. Vytvořil také celkový snímek oltáře, který je složený z celkem 146 záběrů. Bibliofilské vydání doplňuje brožura s popisy oltáře a jednotlivých fotografií a také rozkládací retabulum o velikosti 30 x 40 cm, které je možné samostatně vystavit. Publikace Biblia má celkem 856 stran a vyšla ve dvou verzích: 150 očíslovaných kusů s ruční vazbou a koženým pouzdrem a strojově vázané levnější provedení v počtu 777 kusů.

Text: Soňa Šálková, foto: Jan William Drnek


Summary

In 2019, a unique publication was published with high-quality photographs of the Slavic Epic series by the world-known Czech painter Alfons Mucha. The author of the photographs, Jan William Drnek, faced a very challenging task: to capture 20 large-format canvases with a total area of 650 m2 in the absolutely true manner and maximum photographic quality. A graduated cyberneticist and a world-renowned expert in printing technology and color management has created a special mathematical model for this special project. The monumental book was published in a limited edition of 200 pieces, each of  62 x 42 cm size and weight of 12 kg. Although the price of the 336-page hand-bound publication incl. a designer case, a magnifying glass, unique amber jewellery and 3 stones from the historical sites of the epic climbed to 280 thousand CZK, all numbered copies were sold very quickly. Due to the experience and technical equipment of Mr. Drnek’s team it was possible to achieve the maximum match of color and tonality of photographs with the originals.

Retabulum, foto: © Jan William Drnek

Another unique photographic project by J.W. Drnek faced much less media attention in Czech Republic. 60 pages with photographs of the largest wooden Gothic altar in the world situated in the St. James Basilica of the Slovak town Levoča accompany a special bibliographic edition of the Holy Bible published in December 2020. With his proven technique of panoramic large-format photography J.W. Drnek managed to capture the details of the 18 m high winged altar listed as a UNESCO World Heritage Site. The challenge for the photographer was not only the dimensions of the altar, but also a true and plastic depiction of golden surfaces with many reflections. He also created a complete picture of the altar composed of 146 images.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..