Jan William Drnek: „Fotografie je malba světlem“

Velkoformátové barevné fotografie na výstavě v pražské nákupní galerii Myslbek představují výběr z tvorby fotografa Jana Williama Drnka (*1960). Vystudovaný kybernetik, který se původně zabýval principy zpracování viděné reality v lidském mozku, se přes barevný management a velkoplošný tisk stal vyhledávaným specialistou na fotografování uměleckých památek ve vysokém rozlišení a věrnou barevností odpovídající originálu.

Jan William Drnek. Foto: Petr Šálek

Současná výstava výstižně pojmenovaná Timelapse, protože po vzoru časosběrných snímků zrychleně prezentuje celkem 5 fotografických sérií, které J.W. Drnek vytvořil v rozmezí let 2008 až 2019. V sérii Afrika upoutají portréty domorodých žen z kmene Himba.

Foto© PetrSalek.com

V sousedství těchto „červených krásek“ fototapeta o rozměrech 6 x 3 m nabídne pohled do divoké krajiny s vodopády Epupa falls v severozápadní Namibii. Záběr s mračny vrhajícími stíny do krajiny vznikl náročným složením 30-ti jednotlivých fotografií při použití několika objektivů s různou ohniskovou vzdáleností. I při dalších cestách po exotických zemích se J.W. Drnek snažil vystihnout atmosféru i charismatické osobnosti, které v dané destinaci potkal. V Indii to byli jogíni, svatí muži a rituály, v Bhútánu buddhističtí mniši a prostředí jejich klášterů. Fotografie ze série Talking Glass přibližují vznik australského hudebního nástroje didgeridoo ze skla, který přímo před Drnkovým fotoaparátem vytvářel designér Bořek Šípek. Tato série jako první patří do oblasti kolorimetricky přesného zobrazení umění ve fotografii, kterému se J. W. Drnek v poslední době systematicky věnuje.  Exponáty, které prakticky posouvají dosavadní hranice možného při fotografování artefaktů, jsou dvě vytištěná digitalizovaná plátna z projektu Slovanská epopej. Originální malby od Alfonse Muchy o celkové ploše 650 m2, fotograf zachytil pomocí náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie věrně a v maximální fotografické kvalitě. Z těchto fotografií pak vznikla unikátní publikace umožňující shlédnout každý detail malby lépe než pouhým okem. Tuto knihu si návštěvníci na výstavě mohou prohlédnout a dokonce se v ní i zalistovat.

Petr Horký, režisér, dokumentarista a Jan William Drnek při zahájení  vernisáže. Foto© PetrSalek.com

Při zahájení výstavy o svém přístupu k fotografii J. W. Drnek řekl:  „Fotografie je malba světlem. Když člověk vidí nějaký objekt, vnímá jeho obraz v mozku. Mě baví vzít ten objekt a vytvořit ho co nejlíp pro mozek. A v tu chvíli je to malba světlem. Postupně  jsem vyzkoušel všechny druhy fotografie a ustálil jsem se u statických, mohl bych říci, neživých předmětů. Ale umělecké předměty, mají svůj život, svou energii, protože mají v sobě nějakou auru. A my se pomocí světla snažíme, aby byly lepší, než je normálně vidíme. A ono se to opravdu daří, jako např. v případě Epopeje nebo Oltáře Mistra Pavla z Levoče.

Více informací o obou projektech viz  náš předchozí článek zde.

 

Vernisáž v Myslbeku sledovalo  publikum s velkým zájmem. Foto© PetrSalek.com

Výstava fotografií J. W. Drnka TIMELAPSE bude v nákupní galerii Myslbek volně přístupná veřejnosti zdarma až do 31. ledna. 2023. V závěru výstavy pak proběhne aukce, jejíž výtěžek chce autor věnovat neziskové organizaci Cesta domů.

Text: Soňa Šálková     Foto: Petr Šálek


Summary.

Large-format color photographs  in Myslbek shopping gallery in Prague represent a selection created by photographer Jan William Drnek (*1960). The exhibition entitled Timelapse, presents a total of 5 photographic series, the author created between 2008 and 2019. Visitors have the opportunity to see two printed digitized canvases and unique photographic publications from the project Slavic Epic – the famous series of paintings by Alfons Mucha. Photographs from expeditions to Africa, India and Bhutan complete the range of Drnek’s work. The exhibition can be visited for free until January 31, 2023. At the end of the exhibition an auction of the exhibited photographs will take place, the profits of which will be donated to the non-profit organization Cesta domů (Journey home).

Foto archiv redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..