Aukční síň Sotheby´s aukce Different Perspective Kolín nad Rýnem

Aukční síň Sotheby´s aukce Different Perspective Kolín nad Rýnem

Aukční síň Sotheby´s, je jedničkou na trhu s uměním a její obrat v loňském roce přesáhl 7,3 miliardy dolarů. V listopadu pořádá jednu ze svých tematických aukcí v Kolině nad Rýnem v Německu pod názvem Different Perspective.

Jaroslav Valečka, Akrobatka, 2017, 150 x 70 cm, olej na plátně

Tato aukce je zaměřená na umění střední Evropy zejména z Polska, Rakouska, Maďarska  a České republiky a kromě děl klasické moderny (jako například F. Kupka, M. Medek nebo V. Špála) obsahuje i díla dvou českých stuckistů Jaroslava Valečky a Jiřího Hauschky.

Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999. Jeho zakladateli jsou Charles Thomson a Billy Childisch.  Stuckisté hnutí se v druhé polovině nultých let dvacátého prvního století postupně rozšířilo nejen do západní a střední Evropy, ale i do Latinské Ameriky a Asie. Zakládá se na figurální malbě a krajinomalbě. Využívá ostrých barev a až karikaturně-komiksový způsob zobrazování lidí. Jedna z nejvýznamnějších stuckistických skupin vznikla v České republice a její členové se zúčastnili většiny významných mezinárodních výstav jako například Stuckism Remodernising the Mainstream v Studio 3 gallery v University of Kent, Stuck between Prague and London v Londýně, nebo naposledy STUCK in Venice při benátském Bienále. Mezi nevýznamnější české stuckisty patří Jaroslav Valečka a Jiří Hauschka.

Oběma byla prokázána velká pocta uvedením jejich jmen  v publikaci Umělecká hnutí po roce 1945 (Movement in Art since 1945), kterou vydalo z pera renomovaného teoretika Edwarda Lucie-Smitha londýnské nakladatelství Thames and Hudson. Kniha, zahrnující 300 klíčových vizuálních děl z poválečných let 20. století, počínaje Jacksonem Pollockem, přes Banksyho, Ai Weiweiho až po Damiena Hirsta, má učebnicový charakter Hauschku a Valečku uvádí jako jediné dva české umělce zařazené do tohoto výběru. Tento významný teoretik a autor mnoha desítek knih v roce 2015 napsal úvodní slovo k Valečkově a v roce 2020 k Hauschkově monografii. Oba malíři patří mezi zavedené umělce, jejich díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách včetně Národní galerie v Praze a mnoha soukromých sbírkách.

I díky této skutečnosti bylo jejich dílo zařazeno do aukce., která se uskuteční od 22. do 29 listopadu 2021 on-line. V případě Jaroslava Valečky se jedná již o třetí dílo v aukcích Sotheby´s . V letech 2020 a 2021 se jeho díla s úspěchem dražila v Londýně. Jiří Hauschka je do aukce zařazen poprvé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..