HOLLYWOOD ve fotografiích – Helmut Newton a 13 dalších světových fotografů

HOLLYWOOD ve fotografiích – Helmut Newton a 13 dalších světových fotografů

HOLLYWOOD ve fotografiích Helmuta Newtona a 13 dalších světových fotografů

Berlínské Muzeum pro fotografii (Museum für Fotografie) se ve své nové výstavě „Hollywood“ věnuje prostředí filmu a lidem okolo něj v průběhu století existence filmové metropole. Představuje ukázky tvorby třinácti významných světových fotografů, které zaujalo téma Hollywoodu. Zúčastnění fotografové Eve Arnoldová, Anton Corbijn, Philipa-Lorca di Corcia, Michael Dressel, George Hoyningen-Huene, Jens Liebchen, Ruth Harriet Louise, Inge Morath, Steve Schapiro, Julius Shulman, Alice Sprinte, Larry Sultan a George Hurrell byli fascinováni a ovlivněni Hollywoodem jako portrétisté filmových hvězd, dokumentaristé při natáčeních nebo pozorovatelé běžného života v Los Angeles a jeho okolí.

Nadace Helmut Newton Foundation, která muzeum provozuje, současně připomíná těsné napojení na dílo slavného Helmuta Newtona, který se ve svých fotografiíchopakovaně inspiroval kinematografií, vyprávěl příběhy a někdy dokonce inscenoval scény z konkrétních filmů ve stylu snímků Alfreda Hitchcocka nebo francouzské Nové vlny.  Některé Newtonovy módní produkce již od 60.let připomínaly natáčení a portréty od 70. let často vycházely ze scén z artových filmů. V 80. a 90. letech Newton také fotografoval herce a módu během filmového festivalu v Cannes.

Expozice se věnuje různým aspektům média filmu a hollywoodského systému. Jsou zde rané portréty hollywoodských herců od Ruth Harriet Louise a George Hoyningena-Huene, stejně jako pozdější fotografie a filmové scény v záběrech Steva Schapira a členů slavné fotografické agentury Magnum –  Eve Arnoldové a Inge Morathové z natáčení filmu Johna Hustona Misfits z roku 1960.

Obsáhlá složka portfolia z majetku Helmuta Newtona obsahuje i pozdější fotografie od George Hurrella, který v roce 1930 nahradil nejvýznamnější hollywoodskou portrétistku velkých filmových studií Ruth Harriet Louise. Pět velkoformátových barevných fotografií ze série „The Valley“ od Larryho Sultana se věnuje pornografickým filmům, které také vznikají v okolí Hollywoodu. Výstava obsahuje i pět velkých černobílých fotografií od Antona Corbijna s tvářemi Clinta Eastwooda nebo Toma Waitse. Nechybí ani slavné hollywoodské portréty od Annie Leibovitz, která je každý rok fotografuje na zakázku pro časopis Vanity Fair nebo panoramatické skupinové portréty laureátů filmových Oscarů.

Výstava se zaměřuje i na vnější prostředí Hollywoodu. Na fotografiích Julia Schulmana jsou legendární sídla v Hollywood Hills nebo Beverly Hils – ikonické stavby modernismu, ve kterých žili slavné filmové hvězdy nebo producenti. Některé z budov dokonce občas posloužily i jako filmové kulisy. Michael Dressel zase ukazuje spontánní, trochu nešetrné portréty těch, kteří na hollywoodský sen nedosáhli, nebo i senzacechtivých turistů. Neokázalé pouliční výjevy, které nafotil Jens Liebchen z auta nebo série „Hustler“ od Philipa-Lorcy di Corcia z 90. let s portréty mužských prostitutek na bulváru Santa Monica představují téměř sociologické studie.

Výstava se ohlíží 100 let zpět a současně je i vysoce aktuální; vzdává hold pomalu doznívající nádheře celé jedné epochy a zobrazuje svět filmu fotografickými prostředky.

Výstava HOLLYWOOD je k vidění v berlínském Muzeu pro fotografii do 20.listopadu 2022.

Text: Soňa Šálková       Foto: Helmut Newton Foundation


Summary
The Berlin Museum of Photography (Museum für Fotografie) in its new exhibition ´Hollywood´, focuses on world and people of the film industry during the hundred-year existence of the filmmaking metropolis. 13 participating photographers Eve Arnold, Anton Corbijn, Philip-Lorca di Corcia, Michael Dressel, George Hoyningen-Huene, Jens Liebchen, Ruth Harriet Louise, Inge Morath, Steve Schapiro, Julius Shulman, Alice Sprinte, Larry Sultan and George Hurrell were fascinated and influenced by Hollywood, as movie star portraitists, set chroniclers or observers of everyday life in and around Los Angeles.

The Helmut Newton Foundation, which runs the museum, also recalls the close connection with the work of Helmut Newton, who has been repeatedly inspired by cinematography and sometimes even imitated staged scenes in the style of Alfred Hitchcock or the French New Wave in his photographs.

The exhibition HOLLYWOOD is on view at the Museum of Photography in Berlin until November 20, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..