Helmut Newton 100 – Berlín připomíná výročí slavného rodáka

Helmut Newton 100 – Berlín připomíná výročí slavného rodáka

85 metrů dlouhá zeď na rušné ulici v berlínské čtvrti Kreuzberg je místem outdoorové výstavy, připomínající nedožité sté narozeniny světově známého fotografa a berlínského rodáka. Helmuta Newtona (1920-2004). 24 hodin denně volně přístupná výstava pod širým nebem prezentuje okolo 30 velkoformátových černobílých fotografií pečlivě vybraných z fotografovy obsáhlé tvorby a také 8 slavných citátů svobodomyslného tvůrce a provokatéra.

Photo: Max von Gumppenberg

Výstavní plocha je součástí zdi ohraničující areál kulturního a společenského centra Kraftwerk – bývalé elektrárny postavené v době vzniku Berlínské zdi. Objekt, který byl před rokem 2000 vyřazen z provozu, se stal nejprve techno klubem a po nedávné náročné přestavbě se přeměnil ve výstavní síň a dějiště speciálních kulturních akcí. Inspirací přitom byl obdobný industriální objekt přestavěný pro kulturní účely – londýnská Tate Modern.

Ředitel berlínské Nadace Helmuta Newtona a kurátor Matthias Harder o aktuální výstavě říká: Ať se jedná o módu nebo o reklamu, Newton byl fotografem kampaní, a proto jsme vyšli s jeho výstavou na ulici, kam v 60. A 70. letech vodil také své modely- Pokračujeme tak ve hře, kterou on hrál s veřejností.“

Supermodel Claudia Schiffer pro pro časopis “Vanity Fair”        © Helmut Newton Estate

Většina vystavených prací jsou neretušované módní fotografie, které vznikly na zakázku. Pravděpodobně s ohledem na umístění ve veřejném prostoru nebyl do přehlídky zařazen žádný akt. Překvapením je dosud nezveřejněný snímek, který autor nazval „Princess of the Night“. Je na něm přehnaně nalíčená stárnoucí žena držící v sklenku koňaku, jak ji Newton zachytil v jedné pražské kavárně v roce 1988. Charakterová studie je jedinou fotografií na přehlídce, která nevznikla na zakázku.

Výstava zahájená přesně v den stého výročí narození 31. října bude k vidění až do 8. listopadu 2020.

Kromě fotografické stěny v Kreuzbergu se Newtonovy fotografie zobrazí i na 250 velkoplošných reklamních plochách City Light rozmístěných po celém Berlíně.

Připomínkou jubilea je také obnovené vydání sběratelské publikace BABY SUMO. Limitovaná edice 10 tisíc číslovaných exemplářů má poloviční rozměry slavného originálu SUMO z roku 1999 vážícího 35 kg. Nakladatelství Taschen vydalo obnovenou odlehčenou verzi nejen k autorovu jubileu ale i u příležitosti svého 40. výročí.

BABY SUMO, © foto: Taschen

Připomínáme také výstavu America 70s/80s, kterou k výročí uspořádala Nadace Helmuta Newtona ve svých prostorách v budově bývalého vojenského kasina v blízkosti nádraží Bahnhof Zoo. Přehlídku filmů o životě a díle slavného fotografa ve stejné budově zahájí promítání dokumentu The Bad and Beautiful, který se nyní uvádí také v našich kinech.     Text: Soňa Šálková


Summary

The 85-meter-long wall on a busy street in the Kreuzberg district of Berlin is the site of an outdoor exhibition commemorating the 100th birthday of the exceptional world-famous photographer and Berlin native Helmut Newton (1920-2004). The show placed on a surrounding wall of the cultural center Kraftwerk, presents around 30 large-format black-and-white photographs carefully selected from the photographer’s extensive work, as well as 8 of famous quotes of the free-spirited creator and provocateur.

The show in Köpenicker Strasse 70 is now on view until November 8th, 2020 open 24/7 without admission.

Additionaly, 250 City Light posters depicting Newton´s work will be on display throughout Berlin.

 

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..