Světová aukční síň Sotheby’s zařadila do své podzimní aukce obraz českého malíře Jaroslava Valečky

Jaroslav Valečka, autor obrazu Zlatý hřeb , 2019

Jaroslav Valečka, autor obrazu Zlatý hřeb , 2019,         foto© Petr Šálek/artmagazin.eu

Na jaře tohoto roku byla malíři Jaroslavu Valečkovi prokázána velká pocta uvedením jeho jména  v publikaci Umělecká hnutí po roce 1945 (Movement in Art since 1945), kterou vydalo z pera renomovaného teoretika Edwarda Lucie-Smitha londýnské nakladatelství Thames and Hudson. Kniha, zahrnující 300 klíčových vizuálních děl z poválečných let 20. století, počínaje Jacksonem Pollockem, přes Banksyho, Ai Weiweiho až po Damiena Hirsta, má učebnicový charakter a Valečku uvádí v kontextu malířského hnutí “stuckismu“ (přel. „zaseknutí“) spolu s Joem Machinem a Jiřím Hauschkou jako jednoho ze tří hlavních představitelů. Tento významný teoretik rovněž v roce 2015 napsal úvodní slovo k autorově monografii.

I díky této skutečnosti bylo jeho dílo zařazeno do aukce., která se uskuteční od 5. do 11. listopadu 2020 on-line. Mezi dalšími českými umělci, jejichž díla se v aukci objeví, jsou například Jan Kaplický, Václav Špála či. Mikuláš Medek.

Jaroslav Valečka (nar. 1972) patří k úspěšným malířům střední generace. Vystudoval pražskou AVU a absolvoval četné zahraniční stáže. Jeho díla jsou zastoupena ve významných galeriích, jako např. Národní galerie v Praze, GASK Kutná Hora.

Valečkovo malířské dílo je zasvěceno především krajinomalbě a figurálním kompozicím. Vychází z tradice expresionismu a věcně pojímaného symbolismu, je postavené na sugestivních významových symbolech, magické barevnosti a citlivé práci se světelnými kontrasty. Malíř se systematicky zabývá krajinou severních Čech (Lužických, Jizerských hor a  Českého středohoří v bývalých Sudetech), kde strávil dětství. Zapůsobilo na něj, jak tuto oblast poznamenaly neblahé osudy místních obyvatel většinou německé národnosti, kteří po 2. světové válce nejprve podléhali nucenému odsunu. Ti, kteří zůstali, pak v době normalizace 70. let zase trpěli přítomností sovětských okupačních vojsk. Také proto Edward Lucie-Smith o malíři, prohlásil, že vyjadřuje výmluvnou formou pohnutou minulost jedné oblasti světa, to, co kdysi římský básník Vergilius nazval “lacrimae rerum”– “slzami věcí”.

foto: archiv

V aukci je zastoupen obraz Let, olej na plátně, 150 x 140 cm, z roku 2015, který zpodobňuje autorovu vzpomínku, kdy si jako malý kluk hrál na letce a spolu s kamarády vytvořil papírovou figurku, kterou zavěsil na balónky a kochal se pohledem, jak letí.

Summary

The Czech painter Jaroslav Valečka (*1972) is mentioned in the recent publication Movement in Art since 1945, by the recognized theorist Edward Lucie-Smith. The book, which includes 300 key visual pieces of art from the post-war years of the 20th century, from Jackson Pollock to Banksy, Ai Weiwei to Damien Hirst, is a sort of educational publication. Valečka is introduced there together with Joe Machin and Jiří Hauschka as one of three main representatives of the “stuckism” movement. The same important theorist wrote also an introduction to the author’s monograph from 2015. Valečka’s main topics are landscape paintings and figural compositions. They are full of suggestive symbols of meaning, magical colours and light contrasts. The painter systematically depicts the landscape of northern Bohemia – the former Sudetenland where he spent his childhood.

One of Valečka´s paintings – Fly (oil on canvas 150 x 140 cm, 2015) is now being offered in the online auction organized by Sotheby´s (November 5-11, 2020). Other Czech artists who will take part in the auction are e.g. Jan Kaplický, Václav Špála and. Mikuláš Medek.

Text: artmagizin.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..