Hana Purkrábková: Ze života

Hana Purkrábková: Ze života

Plastiky a kresby vnímavé pozorovatelky lidského bytí v Museu Kampa

Hana Purkrábková: Ze života, © PetrSalek.com

Při vstupu do prostor Konírny Sovových mlýnů okamžitě upoutá skupina 10 ženských figur sedících na reálných dřevěných židlích. Soubor nazvaný V čekárně je z let 1995 až 2012 a obsahuje realisticky pojaté postavy reprezentující různé ženské typy. Jsou to převážně postarší a baculaté ženy s výraznými tvářemi a gesty, soustředěné mlčky do sebe. Soubor částečně kolorovaných plastik z keramického materiálu je typickou ukázkou tvorby sochařky Hany Purkrábkové (1936 – 2019)-

Hana Purkrábková: Ze života, © PetrSalek.com

Výstava nazvaná Hana Purkrábková: Ze života přináší asi dvě desítky figurativních plastik, datovaných od 80. let až do závěru sochařčina profesního života. Doplňují je velkoformátové kresby, které Hana Purkrábková malovala od 90. let a které považovala za rovnocennou část své tvorby. Vystudovaná keramička a sochařka byla velmi vnímavým pozorovatelem lidského života, zejména jeho nestřežených okamžiků.

Hana Purkrábková: Ze života, © PetrSalek.com

Vytvořila tak celou galerii nejrůznějších lidských typů. Své postavy ráda zobrazovala s laskavým humorem a lehkou ironií. To však neznamená, že se v některých dílech nevyjadřuje kriticky.  Rozkrývá tak nejrůznější lidské vlastnosti a vyzývá k sebereflexi. Výstava je koncipována tematicky bez důrazu na datum vzniku děl. V těsném sousedství uvolněné Sedící ženy z roku 1988 se nachází koncentrovaný Řečník  roku 2012.

„Ve svých sochách uplatňuje hrnčířský princip. Modeluje je zvnitřku navenek a domodelovává prsty, někdy i barevně doplňuje. Vedl ji vždy humor a někdy kritika, která není zlá. Její sochy nejsou karikatury, ale vedou nás k zamyšlení nad životem, světem i námi samými. Touto sondou do lidského bytí je její tvorba stále aktuální,“ říká kurátorka výstavy Mahulena Nešlehová.

Hana Purkrábková: Ze života, na snímku:   Kurátorka výstavy Mahulena Nešlehová.     © PetrSalek.com

Výstava po 12 leté přestávce opět připomíná veřejnosti osobnost a dílo Hany Purkrábkové. Exponáty na výstavě pocházejí ze sbírek Musea Kampa, společně se zápůjčkami z dalších institucí a soukromých sbírek a pozůstalosti umělkyně.

Hana Purkrábková: Ze života, © PetrSalek.com

Výstava Hana Purkábková: Ze života je k vidění v Museu Kampa do 21.května 2023.

Text: Soňa Šálková
Foto© Petr Šálek

Summary
The exhibition entitled Hana Purkrábková: From Life comprises about two dozen figurative ceramic sculptures complemented by large-format drawings. Graduated ceramicist and sculptor Hana Purkrábková (1936-2019) was a very perceptive observer of human life, She thus created a whole gallery of various human types especially in unguarded moments.. She portrays her characters with kind humor and light irony. This does not mean that she does not express herself critically in some works. With this probe into the human being, her work is timeless and remains relevant.

Hana Purkrábková: Ze života, © PetrSalek.com

The exhibition Hana Purkábková: From Life can be seen at Museum Kampa until May 21, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..