Gustav Klimt: Pigment & Pixel – nové poznatky díky digitálním technologiím

Gustav Klimt: Pigment & Pixel – nové poznatky díky digitálním technologiím

Gustav Klimt, Freundinnen (Wasserschlangen I), 1904 (geringfügige Ergänzungen 1907), Infrarotreflektografie
Foto: Belvedere, Wien

Gustav Klimt, Freundinnen (Wasserschlangen I), 1904 (geringfügige Ergänzungen 1907) Foto: Belvedere, Wien

Nevídané pohledy do procesu tvorby nejslavnějšího rakouského malíře Gustava Klimta umožní výstava Gustav Klimt. Pigment & Pixel ve vídeňském muzeu Belvedere. Výstava se pokusí dát odpověď na otázky, jak vznikal Klimtův ikonický obraz Polibek (Der Kuss), který je hlavním magnetem muzejních sbírek v horním zámečku Belvedere, jaké metody malíř používal při nanášení zlata na plátna nebo jak se výsledné obrazy odlišují od svých podmaleb? To a další cenné informace získané nejmodernějšími metodami zprostředkuje expozice v prostorách zámečku Unteres Belvedere, který je stejně jako sbírkové muzeum Oberes Belvedere součástí světoznámého barokního areálu v centru rakouské metropole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gustav Klimt, Jurisprudence (Faculty painting), 1900-1907, Recolourisation after historical photograph Belvedere, Vienna / Image by Google

Nové technologie navíc umožňují hypotetickou barevnou rekonstrukci tří monumentálních pláten, která Klimt na přelomu 19. a 20. století vytvořil na zakázku pro novou Vídeňskou univerzitu. Tyto tzv. fakultní obrazy s alegoriemi filosofie, lékařství a právnictví byly  původně určené na stropní výzdobu slavnostního sálu. Vedení univerzity však s Klimtovým pojetím nesouhlasilo a obrazy získal do své soukromé sbírky židovský sběratel a mecenáš umění Erich Lederer. Nacisté však v roce 1938 obrazy zkonfiskovali a deponovali v zámku Immendorf, kde na konci 2.světové války podlehly požáru. Zbyly po nich jen černobílé fotografie. Téměř 75 let po zničení vzácných originálů se vídeňskému muzeu Belvedere ve spolupráci s Google Arts & Culture za pomoci umělé inteligence podařilo propůjčit obrazům původní barevnost. Výstava tak poprvé představí rekonstruované obrazy v původních rozměrech a s barevností, která je s velkou pravděpodobností přiblíží originálům. Algoritmus pro následné kolorování vznikl na základě statistických modelů o barevném schématu uměleckohistorické éry vzniku maleb. Projekt celkem prozkoumal informace z asi 90 tisíc uměleckých děl. Největší váha přitom připadla na údaje o asi 80 Klimtových obrazech ze stejného tvůrčího období nebo s obdobnými motivy. Výsledkem prací bude unikátní možnost spatřit nenávratně ztracené obrazy velkého mistra vídeňské moderny v téměř původní podobě.

Výstavu Gustav Klimt. Pigment &Pixel plánuje muzeum Belveder zpřístupnit veřejnosti v únoru 2025.

Zdroj a fotografie: www.belvedere.at

 

 


Summary

Exhibition Gustav Klimt Pigment & Pixel at Vienna Belvedere Museum will provide unprecedented insights into the creative process of the most famous Austrian painter, Gustav Klimt. It will try to answer e.g. how Klimt’s iconic painting The Kiss (Der Kuss) was created, what methods did the artist use for applying gold to his canvases, or how do the final pictures differ from their underpaintings? In addition, the Belvedere Museum in collaboration with Google Arts & Culture managed by means of AI to reconstruct colors of Klimt´s three monumental canvases, destroyed by fire in 1945. This and other valuable information will be presented at the exhibition in 2025.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..