Free Solo – strhující dokument o síle lidské touhy přichází do českých kin  

Při rozdělování oscarových sošek nepatří dokumentární film mezi nejvíce sledované kategorie. Filmový dokument Free Solo z roku 2018, který tuto cenu americké filmové akademie letos v únoru získal, je výjimkou. Snímek sledující přípravy a konečný triumf profesionálního lezce Alexe Honnolda (*1985), který v roce 2017 sám a bez jakéhokoliv jištění zdolal strmou Yosemitskou skalní stěnu El Capitan, nejen obstojí vedle nejlepších hraných thrillerů, ale navíc ohromí diváka tím, že nejde o fikci, ale o skutečný příběh, jehož konec byl pro jeho tvůrce do poslední vteřiny otevřený. Honnoldův přítel a také horolezec Tommy Caldwell prohlásil, že výstup bez jištění na El Capitan po trase Freerider (975 m) je „přistání na Měsíci ve free-solo lezení“. Trasu, na kterou většina horolezců s plným vybavením potřebuje několik dní, zdolal Honnold za necelé 4 hodiny. A tak paradoxně dochází k tomu, že i když je dopředu jasné, že příběh dobře skončí, filmu to na napětí neubírá.

Zkušená dokumentaristka Elizabeth Chai Vasarheleyi, která je režisérkou a producentkou filmu, spolu se svým manželem, kameramanem a také horolezcem Jimmy Chinem vytvořili silný tým, který dlouhé měsíce doprovázel Alexe Honnolda při jeho přípravách na vrcholný výkon. Na plátně se před divákem odvíjí příběh nekonečné touhy člověka překonávat překážky a posouvat hranice nemožného. Nevídaně otevřeně a s velkým citem tak pomalu odhalují osobnost výjimečného sportovce a člověka, jeho odhodlání, disciplínu, vnitřní sílu i pochybnosti. Díky přátelským vazbám mezi tvůrci a hlavním protagonistou filmu provází kamera Alexe Honnolda při velmi osobních rozhovorech s jeho životní partnerkou Sanni i s dalšími horolezeckými legendami a přáteli. Všichni jsou si vědomi toho, že free-solo výstupy jsou riskantní a mnoho horolezců je již zaplatilo životem. Ve filmu např. zazní, že výstup je možné přirovnat k účasti na olympiádě, která může skončit jen zlatou medailí nebo smrtí. Alexova touha splnit si dlouholetý sen je však tak silná, že ho nic nemůže odradit.

Snímek ukazuje velmi složitou práci kameramanů, kteří Alexe natáčejí v zavěšení na lanech. Přitom během finálního výstupu nesmějí Alexe rušit, ale zároveň musí zachytit některé nebezpečné pasáže. Výsledkem jsou napínavé a dech beroucí záběry, které umožní divákovi být u toho, když vzniká rekord posunující hranice lidských možností. Skvělá režie a kamera v kombinaci s hluboce lidskými výpověďmi zúčastněných dávají filmu ohromující autenticitu a hloubku.

Tvůrcům se tak podařilo posunout hranice dokumentu a vytvořit harmonický celek, který oslovuje nejen milovníky lezení, ale každého, kdo se zamýšlí nad hranicemi mezi odvahou a racionalitou, silou lidského ducha a zranitelností těla. Tyhle úvahy dávají filmu širší rozměr a jsou přínosem pro každého diváka. Tím, že snímek přichází do filmové distribuce, poskytuje nejen lepší kvalitu obrazu ale i pravděpodobnost, že jej uvidí širší okruh diváků.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..