František Skála a jiné práce v Domě U Kamenného zvonu

František Skála a jiné práce v Domě U Kamenného zvonu

Czech artist František Skála

 

Výrazná postava české umělecké scény, výtvarník, ilustrátor, hudebník a performer František Skála (*1956), na své aktuální výstavě s názvem: František Skála a jiné práce prezentuje především svou dosavadní ilustrátorskou tvorbu. Poprvé je možné shlédnout velké množství dosud nikdy nevystavovaných kreseb a ilustrací umělce, který je spíše známý jako tvůrce hravých plastik a trojrozměrných objektů. Výstava uváděná v roce, kdy František Skála slaví 65. narozeniny, se však nezaměřuje jen na jeho knižní ilustrace, ale naznačuje jejich propojení s umělcovým životem a jeho volnou tvorbou. Přehlídku původně plánoval uspořádat Památník národního písemnictví v nově vznikajícím Muzeum literatury v pražské Bubenči. Rizikovost výstavních projektů se zahraniční účastí během pandemie však paradoxně umožnila realizovat přehlídku v mnohem větším rozsahu v prostorách Domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Na organizaci výstavy se tak podílí dvě významné kulturní instituce Galerie hlavního města Prahy a již zmíněný Památník národního písemnictví, především jeho ředitel František Freisleben, který je kurátorem výstavy. Ovšem výběr děl a koncepci expozice podstatně ovlivnil sám autor.

Czech artist František Skála

Výstava je proto velmi osobní a ukazuje práce ze začátků Skálovy tvorby. Jsou tu k vidění například i soukromé fotografie z prázdninových pobytů s přáteli v Bulharsku a plastické obrazy ze dřeva a korku, které si odtud přivezl. Období hledání pak vystřídají první zakázky ve formě vědeckých ilustrací, ve kterých se již jasně projevuje nejen bravurně zvládnutá technika malby, ale vkrádá se do nich i osobitý humor a hravost známé ze Skálových volných prací. Výstava obsahuje ukázky ilustrací pro celou řadu dětských knih od renomovaných světových autorů, jako např. Děvčátko Momo od Michaela Ende, Žabí zámek od Josteina Gaardera nebo Pohádky matky Husy od Charlese Perraulta. Z českých autorů nepochybně stěžejní je Skálova spolupráce s básníkem Karlem Šiktancem, kterému ilustroval čtyři pohádkové knížky.  „Pohádka je krásná práce, není nic hezčího. Vždy se snažím o specifický způsob, jak uchopit literární předlohu a nejít proti textu. Ke každé knize přistupuji jako k novému úkolu a ilustrace jsou vždycky trochu jiné“, říká František Skála. Rozmanitost výtvarných technik a stylů ilustrací na výstavě to jasně dokládá. Ať se jedná o akvarel, tužku, pastelku, koláž anebo originální techniku scurografie, vždy musí zvolená technika souznít s literární předlohou. Správnost takového přístupu dokládá i dlouhý výčet cen za ilustrační tvorbu, které František Skála obdržel.

 

František Skála, Dům U Kamenného zvonu, klikněte na sférickou fotografii zde  

foto:©PetrSalek.com

Osobitou kapitolou jsou Skálovy autorské knihy, které představují nejtěsnější propojení knižní ilustrace s volnou tvorbou. Příběh Vlase a Brady měl být scénářem pro film, který však stále čeká na svou realizaci. U příležitosti výstavy alespoň vychází luxusní vydání Velké knihy Vlase a Brady. To Skutečný příběh Cílka a Lídy, fotografický komiks z reálného lesního prostředí, inspiroval režiséra J. Svěráka k natočení filmu Kuky se vrací. Také cestovní deníky a bibliofilie jsou originální umělecká dílka, pomalované Krabice pro ženy zase velmi osobní předměty, kterými autor obdarovává členky vlastní rodiny.

Výstavu uzavírají volné práce Františka Skály z poslední doby. Série obrazů ženských postav malovaných přírodními pigmenty, obrovská dřevěná Tříska blesku a Křeslo II. z topolového dřeva vrací návštěvníka zpět k ustálené představě o tvorbě nevšedního výtvarníka a neustálého objevitele Františka Skály. Ovšem s novým poznáním, že ilustrace jsou důležitou a nedílnou součástí Skálovy výtvarné činnosti, která se harmonicky prolíná s jeho volnou tvorbou.

Výstava František Skála a jiné práce je v Domě U Kamenného zvonu k vidění do 29. srpna 2021 denně kromě pondělí od 12 do 20 hodin. Výstava je určena návštěvníkům všech věkových kategorií.

Text: Soňa Šálková, Foto: PetrSalek.com


Summary

František Skála (* 1956), a significant personality of the Czech art scene, artist, illustrator, musician and performer, presents his primarily children book illustrations at the current exhibition entitled: František Skála and Other Works. For the first time, it is possible to see a large number of never-before-exhibited drawings and illustrations by an artist who is better known as the creator of playful sculptures and three-dimensional objects. The exhibition not only focuses on his book illustrations but also reveals their relation with the artist’s life and his free art work. Two important cultural institutions: the Prague City Gallery (GHMP) and the Monument of National Literature (PNP) participate in the organization of the exhibition. The curator of the exhibition, the PNP director František Freisleben says: ´The curatorial work with František Skála is a very creative activity´ because the choice of works and the concept of the exhibition have been significantly influenced by the artist.
The exhibition in the Stone Bell House can be seen until August 29, 2021, daily except Mondays from 12 to 8 p.m. The show is intended for visitors of all ages.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..