Uměleckoprůmyslové museum do konce května 2021 zdarma

Uměleckoprůmyslové museum do konce května 2021 zdarma

Uzávěra kulturních institucí trvala tak dlouho, že už jsme skoro zapomněli, jaké to je v reálu a naživo navštívit galerii, muzeum nebo jinou kulturní instituci. Teď se situace pomalu začíná uvolňovat a od příštího týdne se otevírají nejprve muzea a galerie. Budeme doufat, že divadla a koncerty budou brzy následovat.

Mezi prvními zpřístupněnými institucemi je Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které v úterý 11. května 2021 otevře všechny své pobočky. V hlavní historické budově v ulici 17. listopadu na Starém Městě je kromě dlouhodobé expozice Plejády skla možné navštívit výstavu Mezi kýčem a akademií. Chromolitografie ve službách reklamy a umění s ukázkami reprodukcí malířských děl, plakátů a reklamních tisků vytvořených tradiční tiskařskou technikou. Další výstava, která již dlouho čeká na návštěvníky, připomíná 100 let grafické školy v Praze. Expozice zahrnuje 560 prací učitelů a žáků školy z oboru fotografie, knižní vazby, tisku, grafického designu a restaurátorství významné vzdělávací instituce.

Plastika René Roubíčka „Koperník“ (1971 – 1972). Sférické foto: Petr Šálek

ého kubismu v Domě u Černé Matky Boží na Ovocném trhu v Praze 1. Až do 20. června je zde navíc k vidění výstava Duch, který pracuje. Architektura a česká politika  1918­–1948. Na ukázkách návrhů a realizací nových reprezentativních budov správních institucí, zahraničních zastupitelstev, vzdělávacích, zdravotních a dalších staveb, přibližuje výstava hledání architektonického jazyka, jež by vyjadřoval hodnoty demokratické státu.

Otevře se i designový muzejní obchod Modernista. Spolu s oblíbenou cukrárnou s kubistickým interiérem, která po celou dobu lockdownu nabízela kreativní zákusky výdejním okénkem, se snad brzy zprovozní i venkovní zahrádka.

V Galerii Josefa Sudka v Úvoze na Malé Straně čeká na návštěvníky expozice zátiší a krajin neprávem opomíjeného fotografa Antonína Tondera (1888 – 1953).

Do konce května 2021 bude vstup do všech objektů Uměleckoprůmyslového musea zdarma.

Autor: Handl, Plejády skla 1946 – 2019, foto© PetrSalek.com

Více informací na upm.cz 

 

Summary

Among the first institutions opened is the Museum of Applied Arts in Prague.It will open not only its main historical building in the Old Town but also all other exhibition places, such as House of the Black Madona with the permanent exhibition of the Czech Cubism and the Gallery of Josef Sudek in Malá Strana. Startíng on Tuesday, May 11, 2021, admission to all exhibition spaces will be free until 31 May 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..