Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně je od 4.května 2021 přístupná pro veřejnost

Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně je od 4.května 2021 přístupná pro veřejnost

Toyen, The dreaming rebel exhibition opens

Po mezinárodním výstavním projektu Rembrandt: Portrét člověka se Národní galerie Praha podílí na další mezinárodní výstavě, která je od 9. dubna 2021 nainstalovaná ve Valdštejnské jízdárně. Expozice s názvem Toyen: Snící rebelka je výsledkem spolupráce tří prestižních výstavních institucí: kromě Národní galerie se na ní podílí severoněmecká Hamburger Kunsthalle a pařížské Musée d´Art Moderne de Paris – Paris Musées. Otevření výstavy pro veřejnost se vzhledem k pandemické situaci opozdilo téměř o měsíc, ale od 4.května 2021 je výstava konečně zpřístupněna.

Výstava Toyen, výstava Snící rebelka, Valdštejnská jízdárna, Praha

Malířka českého původu (vlastním jménem Marie Čermínová – 1902-1980) vystupující pod pseudonymem Toyen patří k nejvýraznějším ženským tvůrčím osobnostem 20. století V době, kdy se ženy jako umělkyně uplatňovaly téměř výhradně v dekorativních oborech, dokázala se Toyen prosadit v převážně mužském světě evropské umělecké avantgardy a vytvořit pozoruhodné a průkopnické výtvarné dílo. Se svým celoživotním přítelem Jindřichem Štýrským odjeli v roce 1925 do Paříže, kde nejprve vyhlásili vlastní umělecký směr artificialismus a později se připojili k surrealistické skupině kolem André Bretona a Paula Eluarda. Členství v avantgardním sdružení Devětsil nebo spolku výtvarných umělců Mánes umožnilo Toyen setkání s klíčovými osobnostmi české avantgardy jako např. Karlem Teigem, Adolfem Hoffmeistrem nebo Vítězslavem Nezvalem. Nekonvenční umělkyně, která se i volbou svého pseudonymu záměrně snažila maskovat svou ženskou identitu, však ve své tvorbě jednoznačně prozrazuje ženskou duši a smysl pro detail a lyrično.

Aktuální mezinárodní výstava chce podat ucelený pohled na tvorbu výjimečné osobnosti a jedné z průkopnic rovného postavení žen v umění. Rebelka sympatizující s anarchismem se odmítla podřídit dobovým představám o ženské roli ve společnosti. Provokovala svým vzhledem i názory a vytvořila dílo, které si dodnes uchovalo magickou sílu a poetický náboj. Výstava ve Valdštejnské jízdárně se soustředí na důležité etapy tvorby Toyen. Výstava je uspořádána chronologicky, takže je možné sledovat vývoj její tvorby od první návštěvy Paříže ve 20. letech, období artificialismu a surrealismu, tíživá válečná léta, která malířka prožila v okupovaném Československu, až po závěrečné tvůrčí období ve Francii v okruhu umělců kolem André Bretona. Podle jedné ze tří kurátorek výstavy Anny Pravdové výstava akcentuje témata jako poezii, přírodu, erotiku, analogii, sen a noc. Zastoupeny jsou i knižní ilustrace a erotické kresby. Velká část vystavených prací jsou zápůjčky z českých a evropských muzeí i soukromých sbírek; jedná se tedy o velmi ucelený soubor mapující celoživotní tvůrčí dráhu významné evropské umělkyně.

Virtuální sférická prohlídka zde Vás jistě naláká ke shlédnutí výstavy.      Šipkou na klávesnici doleva a doprava si můžete prohlížet celý prostor na snímcích.

Po Praze se výstava přemístí nejprve do Hamburku a potom do Paříže. Francouzská literátka a členka surrealistické skupiny Annie Le Brunn, která osobně znala Toyen, společně s významnou německou kunsthistoričkou Anabelle Görgen-Lammers jsou spolu kurátorkami výstavy.

Expozice v Praze bude možné navštívit až do 15. 8. 2021. Výstava má navíc prodlouženou otevírací dobu (úterý – neděle 10.00 – 19.00 hod., ve středu až do 20.30 hod.) Vstupenky jsou na časové sloty a doporučuje se zakoupit je online.

Text: Soňa Šálková,  Foto© PetrSalek.com


Summary

After the international exhibition Rembrandt: Portrait of a Man, the National Gallery Prague participates in another international exhibition project which has been installed in the Wallenstein Riding School since April 9, 2021. The exhibition entitled Toyen: The Dreaming Rebel is the result of the cooperation of three prestigious galleries: in addition to the National Gallery Prague, the Hamburger Kunsthalle and the Musée d´Art Moderne de Paris – Paris Musées also participate. Due to the coronavirus measures, the opening of the exhibition to the public had to be postponed, but since May 4, 2021 has finally been open for public.

The exhibition shows Toyen´s paintings, drawings, collages and illustrations throughout her artistic career providing a comprehensive view of the work of one of the most prominent female creative personalities of the 20th century – the Czech-French painter performing under the pseudonym Toyen (her real name being Marie Čermínová 1902-1980). Toyen – a member of Czech and French surrealist groups was a remarkable and provocative artist and as a matter of fact one of the pioneers of female equality in art. The current exhibition has three curators Anna Pravdová (NGP), Annie Le Brunn (Musée d´Art Moderne de Paris) and Anabelle Görgen-Lammer (Hamburger Kunsthalle). The planned duration of the Prague exhibition is until 15 August 2021.

After Prague, the exhibition moves to Hamburg (14.9.2021 – 13.2.2022) and Paris (25.3 – 24.7.2022).

Toyen, Zatmění, 1968

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..