Festival La Película 2019 nabídne filmy ze Španělska a Peru

Letos již po čtrnácté proběhne v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě festival španělských filmů La Película (19. – 26.února 2019). Přehlídka tentokrát ukáže i 5 snímků ze současné peruánské kinematografie, která je pro české diváky téměř neznámá. Příležitost vidět snímky, které se až na dva tituly (Všichni to vědí a Roma) nedostanou do naší distribuce, představuje tedy důležitou motivaci.

Tisková konference k zahájení festivalu La Película 2019, foto: Petr Šálek

Program festivalu tvoří tři programové bloky:

  1. Nové španělské filmy

Španělská kinematografie prožívá v současné době velký boom a slaví divácké rekordy. Jen v minulém roce navštívilo španělská kina 17,5 mil. diváků, přičemž zahajovací film festivalu, komedii režiséra Javiera Fessera  Šampióni, shlédly 3 mil. diváků. Tato úspěšná komedie se stala také trojnásobným laureátem letošních filmových cen Goya, z toho i v kategorii Nejlepší film. Dalším oceněným letošním filmem, který La Pelicula uvede, je politický thriller Království, jenž programový ředitel festivalu David Čeněk označil za „klinickou studii o politické korupci“. Velkým lákadlem festivalu je předpremiérové uvedení posledního snímku oscarového iránského režiséra Asghara Farhadiho Všichni to vědí. Rodinné drama, které bylo vloni uvedeno na festivalu v Cannes, stojí za zhlédnutí nejen díky vynikajícím hereckým výkonům hlavní dvojice Penelope Cruz a Javiera Bardema, ale především kvůli silnému příběhu s velkou dynamikou, které drží diváka celou dobu v napětí. Scénář, který Farhadi psal čtyři roky, je psychologicky promyšlený a lze jen těžko pochopit, jak se Iráčan, který nemluví španělsky, mohl do takové míry vcítit do španělského prostředí. Kvalitu filmu velmi výrazně ovlivňuje výborně vedená kamera Josého Luise Alcaina.

 

  1. Filmy velké osobnosti španělského filmu Pilar Miro (1940-1997)

Režisérka a scénáristka Pilar Miro byla jednou z osobností, která se v 80.letech minulého století prosadila jako žena v převážně mužském světě filmu. Na festivalu se bude promítat její filmová adaptace klasické divadelní komedie Lopeho de Vegy Zahradníkův pes, politicky laděné psychologické drama Dnes večer si promluvíme i její poslední film Tvé jméno mi zamořilo sny s tématikou dozvuků španělské občanské války.

  1. Peruánské filmy

Peruánská sekce nabídne 5 snímků jako vzorek soudobé kultury a nového peruánského filmu. Diváci nahlédnou do různých regionů a uvidí rozdílné identity v rámci současné peruánské společnosti. Mezi uvedenými filmy bude mimo jiné i snímek Winaypacha – první film natočený v ajmarském jazyce v původním prostředí a s původním obyvatelstvem.

 

Text: Soňa Šálková

Foto: Petr Šálek, Aerofilms

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..