Organizátoři MFF Febiofest 2019 odtajnili další podrobnosti o letošním ročníku

Organizátoři MFF Febiofest 2019 odtajnili další podrobnosti o letošním ročníku

6 týdnů před začátkem 26. ročníku mezinárodního filmového festivalu Febiofest se novináři mohli dozvědět více o tom, na co se kinematografická veřejnost může letos těšit. Byl představen nový vizuál letošního festivalu se dvěma tvářemi a 8 očima jako obrazové vyjádření sloganu „Kde oči nestačí“.

Tradiční festivalové ceny Kristián za celoživotní přínos kinematografii obdrží při slavnostním zahájení festivalu 21. března 2018 česká herečka Jiřina Bohdalová, jejíž filmografie obsahuje více než 150 titulů. Oblíbené herečce, která zazářila nejen v nesčetných komediálních rolích, ale prokázala i velký dramatický talent, tak Kristian doplní řadu ocenění, která již za své výkony na filmovém plátně, v televizi nebo na divadle obdržela. Výběr filmu k promítání na festivalu paní Bohdalová prý přenechá organizátorům, ale samozřejmě musí s jejich volbou souhlasit.

Febiofest 2019, Jiřina Bohdalová, Kamil Spáčil, Fero Fenič, foto: Petr Šálek

Druhou významnou filmovou osobností, která převezme Kristiána na závěr festivalu 28. března 2018, bude dánský režisér Bille August, držitel Oscara a dvou Zlatých palem z filmového festivalu v Cannes. Program nabídne celkem 5 snímků slavného režiséra, mezi nimi také vyznamenaný historický film  Pelle Dobyvatel z roku 1988, autobiografický film podle scénáře Ingmara Bergmana S nejlepšími úmysly z roku 1996 nebo Augustův nejnovější snímek  Štastný to muž, který bude promítán v premiéře.

Z celkového počtu 156 festivalových filmů budou přes 50% představovat premiéry. Po loňském úspěchu jubilejní sekce Best of přibyla letos nová sekce Classics pro nově restaurovaná a digitalizovaná klasická díla světové kinematografie. V sekci se objeví 7 filmů, m.j. 50 let starý Bazén s Alainem Delonem a Romy Schneider nebo režisérská verze Vymítače ďábla Williama Friedkina. Z české klasiky to pak budou kultovní Sedmikrásky Věry Chytilové. Filmy v této sekci představují mimořádnou příležitost pro mladé diváky, kteří tyto filmy dosud nemohli zhlédnout.

Velkým hitem v sekci Docs bude uvedení dokumentu Nikdy nezestárnou od režiséra Pána prstenů Petera Jacksona. Film složený z remasterovaných původních záběrů  obyčejných lidí během  I.světové války ukáže zapomenuté historické snímky z doby, kdy svět propadl válečnému šílenství. Zhlédnutí tohoto filmu na Febiofestu je jedinou příležitostí pro české diváky, protože film u nás nepřijde do distribuce. Ve světové premiéře bude uveden dokument Jaroslav Kučera Zblízka o našem slavném kameramanovi.

V sekci Central Park uvede festival exkluzivně americkou kriminální romanci Kdyby ulice Beale mohla mluvit od oscarového režiséra Barryho Jenkinse. Další režisér s oscarovým oceněním Florian Henckel von Donnesmark (Životy těch druhých) přináší na festival svůj nový thriller Nikdy neodvracej zrak, líčící dramatický příběh umělce, který uprchl z východního Německa na Západ. Předlohou pro tento film byl život slavného německého malíře Gerharda Richtera.

Sekce Culinary Cinema  se zaměří na francouzskou, marockou a španělskou kuchyni. Po tři večery si diváci po zhlédnutí filmu mohou vychutnat menu připravená známými šéfkuchaři speciálně ke třem snímkům, kterými jsou debut Jean-Philippa Gauda Tazzeka o lásce k vaření a migraci, kultovní Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích a španělský dokument Albert Adria, génius v kuchyni o cestě za michelinskými hvězdami režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado.

Slavnostní přípitek,  foto: Petr Šálek

Ještě do 20.února 2019 je možné zasílat divácké krátké filmy natočené mobilem do  soutěže I ty jsi filmařem. Pro již 7.ročník soutěže bylo zvoleno aktuální téma šíření falešných a poplašných zpráv na internetu.

Zájemci o účast v divácké porotě se mohou hlásit ještě do 10.2. 2019

Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..