Farma v jeskyni uvádí inscenaci Český hrdina v Centru současného umění DOX

Farma v jeskyni uvádí inscenaci Český hrdina v Centru současného umění DOX

Umělecký soubor Farma v jeskyni se ve svých projektech dlouhodobě snaží reflektovat aktuální společenská témata. V dubnu 2024 uvedl novou pohybovou inscenaci Český hrdina, která má podtitul „pohybová satira nejen pro liberály“. Představení s dynamickou pohybovou složkou a živým hudebním doprovodem se zabývá střetem dvou protichůdných názorových skupin lidí, kteří žijí každý ve svém světě, a proto se většinou nikdy fyzicky nepotkají. Přesto se to výjimečně může stát.

Farma v jeskyni-Český hrdina-DOX, foto© petrsalek.com

Inspirací nejnovější inscenace byl příběh novinářky Ivany Svobodové, která dlouhodobě zkoumá českou dezinformační scénu a snaží se s ní navázat kontakt. Zaujal ji i případ tzv. „prvního českého teroristy“ –  důchodce Jaromíra Baldy, který v roce 2017 pod vlivem dezinformací provedl útok na železnici a předstíral, že pachatelem byl muslimský terorista.

Farma v jeskyni-Český hrdina-DOX, foto© petrsalek.com

Pohybová satira v choreografii a režii Viliama Dočolomanského zaujme tanečními výkony mnoha stylizovaných figur. Vedle hlavní dvojice „novinářky“ a „hrdiny“ v podání Hany Varadzinové a Ivana Štěpity se v rychlém sledu na jevišti míhají různí našeptavači, manipulátoři, reportéři nebo náhodní sousedé a kolemjdoucí. Velkou zásluhu na vyznění inscenace má živá hudba v podání  Štěpána Janouška Miloše Klápště.

Farma v jeskyni-Český hrdina-DOX, foto© petrsalek.com

 

To, že by představení navštívil někdo z obětí nebo podněcovatelů dezinformační scény, je dost nepravděpodobné. Hlavní přínos je v působení na mladé účastníky vzdělávacích programů a workshopů, organizovaných v rámci širšího projektu Online hero, které je mohou posílit v tom, aby se nenechali zmanipulovat jako zmíněný Český hrdina.

Farma v jeskyni-Český hrdina-DOX, foto© petrsalek.com

 Pohybovou satiru Český hrdina uvádí Farma v jeskyni v koprodukci s Centrem současného umění DOX v jeho  multifunkčním sále DOX+. Nejbližší reprízy představení Český hrdina proběhnou ve dnech 17. a 18. června 2024. Více na: www.dox.cz                        Text: Soňa Šálková       Foto© Petr Šálek


Summary

The Farm in the Cave artistic ensemble has been striving to reflect current social issues in its artistic and educational projects. In April 2024, it presented a satirical physical theater show Czech Hero ´for those who still care not only for liberals´. The performance, with a dynamic movement component and live music deals with the clash of two opposing opinion groups of people living in their own worlds. Inspired by the story of journalist Ivana Svobodová, who has been researching the Czech disinformation scene and the case of the so-called “first Czech terrorist” – pensioner Jaromír Balda, who influenced by misinformation, carried out an attack on railway pretending it had been commited by a Muslim terrorist.

The next shows take place in the multifunctional hall DOX+ of the Center of the Contemporary

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..