Byli jsme světoví! | Expo Brusel, Montreal, Ósaka z archivu architekta Miroslava Řepy

Byli jsme světoví! | Expo Brusel, Montreal, Ósaka z archivu architekta Miroslava Řepy

Expo 1967, Montreal Emil Radok, Josef Svoboda, diapolyekran. Foto: Miroslav Řepa


 

Fotografické materiály a autentické dokumenty ze soukromého archivu architekta Miroslava Řepy (*1930) jsou předmětem aktuální výstavy Byli jsme světoví!, kterou připravilo Muzeum moderního umění v Olomouci. Archiv, který se dostal do sbírek muzea v letech 2009 – 2010, je nejen dobovým svědectvím, ale i dokladem o obrovském zaujetí a talentu jednoho ze zásadních tvůrců, kteří stáli za mimořádným úspěchem československých účastí na světových výstavách Expo. Na světové výstavě v Bruselu v roce 1958 byl ještě jen nadšeným pozorovatelem, ovšem v Montrealu v roce 1967 už nesl obrovskou zodpovědnost jako spoluautor československého pavilonu. O tři roky později následovala Ósaka, kde navrhl už „jen“ divadlo Laterna Magika. Právě tato trojice přehlídek patří k tomu zásadnímu z poválečného výstavnictví, a proto se na ně autoři výstavy zaměřili.

Na každé z těchto přehlídek Československo bez nadsázky triumfovalo a dosažené výsledky se staly dalším impulzem pro kvalitu domácích uměleckých výstav nebo průmyslových přehlídek. Proto jsme si dovolili ponechat stranou Sevillu a Aiči, i když i k těmto výstavám máme v Řepově fondu obrazové materiály. Toto rozhodnutí nám posvětil také pan architekt, protože i v jeho zpětném, zasvěceném pohledu už se nepodařilo zmíněné tři světové výstavy překonat,“ říká kurátorka Martina Mertová.

S architektonickým návrhem pro Montreal zvítězil Miroslav Řepa společně s kolegou Vladimírem Pýchou v konkurenci zhruba devadesáti návrhů. „..na stavbě jsme nedělali velké extravagance. Já jsem odkojený funkcionalismem, takže jsme pořád drželi jasné osy a určitou střízlivost“, vzpomíná Miroslav Řepa. O nadčasovosti a funkčnosti stavby svědčí i to, že demontovaná stavba slouží dodnes s určitými úpravami jako kulturní centrum na ostrově New Foundland.

Výstava je součástí tématu „Domov a svět“, kterým Muzeum umění Olomouc zastřešuje letošní výstavní rok. Velký badatelský a výstavní potenciál materiálů získaných z archivu Miroslava Řepy bude zajisté dále využíván i v budoucnosti.

Expozici Byli jsme světoví! Je možné v Muzeu moderního umění v Olomouci navštívit do 1. května 2022.

Architekt Miroslav Řepa (*1930)
• Upozornil na sebe vítězstvím v soutěži na nové zlínské, tehdy gottwaldovské divadlo. To ještě spolupracoval se svým otcem, architektem Karlem Řepou. Společně s Františkem Rozhonem a plejádou výtvarníků pracovali na této významné zakázce mezi lety 1959 a 1967.
• Roku 1965 uspěl spolu s akademickým architektem Vladimírem Pýchou v soutěži na návrh československého pavilonu pro Světovou výstavu 1967 v Montrealu.
• Navrhl divadlo Laterna Magika pro Expo 1970 v Ósace a na Světové výstavě 1992 ve španělské Seville působil ve funkci technického ředitele československého pavilónu.
• K divadlu se vrátil během 70. a 80. let, kdy projektoval rekonstrukce několika významných scén včetně Národního divadla.
• Pro rodné Pardubice navrhnul novostavbu budovy spořitelny a interiéry pro Interhotel Labe s Lubošem Drimlem nebo výstavní síň Ideon.
• Výjimečné zakázky ho čekaly po roce 1989 na Pražském hradě. V roce 1993 pod záštitou Václava Havla kurátoroval výstavu Jože Plečnika, která obletěla celý svět. V roce 2001 následovala jiná výstava s obrovským dosahem, Deset století architektury, při jejíž přípravě úzce spolupracoval s emeritním ředitelem MUO Pavlem Zatloukalem.
• V tomto roce slaví architekt Miroslav Řepa 92. narozeniny; je členem poradního sboru nynější výstavy Expo v Dubaji a je to v jeho kariéře první světová výstava, kterou si pro tamní vysoké teploty nechá ujít.

Zdroj: Muzeum umění Olomouc

Foto: Miroslav Řepa


Summary

Photographic materials and authentic documents from the private archive of architect Miroslav Řepa (* 1930) are the subject of the current exhibition We Were World-Class!, prepared by the Museum of Modern Art in Olomouc. The archive, which has been entrusted to the museum’s collections in 2009-2010, is not only a testimony of the past, but also a proof of enormous enthusiasm and talent of one of the major creators behind the extraordinary success of Czechoslovak participations in the World exhibitions Expo. While in Brussels in 1958 Řepa was only an enthusiastic observer, in Montreal 1967 he already had a huge responsibility as a co-architect of the Czechoslovak pavilion. For Osaka three years later he designed the famous Laterna Magica Theater. Although the materials contain much more interesting information about other Czechoslovak Expo participations.these three shows belong to the most important of post-war exhibitions. That´s why the authors of the exhibition focused only on them.

The exhibit We were world class! can be seen in the Museum of Modern Art in Olomouc until May 1, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..