Květa Pacovská – Obrazy

Květa Pacovská – Obrazy

Z díla malířky, grafičky a ilustrátorky Květy Pacovské (1928-2023) je u nás nejznámější její knižní tvorba. Za své knižní ilustrace a autorské experimentální knihy získala mnoho světových ocenění. K nejprestižnějším přitom patří cena Hanse Christiana Andersena, kterou získala v roce 1992 a cena Golden Letter za nejkrásnější knihu světa z roku 1993.

Méně známá malířská a sochařská tvorba Květy Pacovské je přitom stěžejní součástí uměleckého odkazu Květy Pacovské. Velkou přehlídku velkoformátových obrazů absolventky monumentální malby na VŠUP nyní nabízí Galerie Zdeněk Sklenář. Více než 20 obrazů na výstavě pochází převážně z majetku autorčiny rodiny.

Květa Pacovská – Obrazy, foto© PetrSalek.com

Obrazy vynikají pozitivní zářivou barevnosti a jednoduchými geometrickými tvary.  Převažující jsou kombinace černobílé a zářivě červené barvy. Na koncepci výstavy se původně podílela i sama 94-letá, do poslední chvíle aktivně tvořící, autorka. V únoru 2023 bohužel zemřela a za konečnou podobou výstavy tak stojí její manžel, rovněž známý malíř a grafik Milan Grygar spolu se synem Štěpánem Grygarem, který je profesionálním fotografem.

Květa Pacovská – Obrazy, foto© PetrSalek.com

Velkoryse koncipovaná plátna intenzivně září v prostorách Galerie Zdeněk Sklenář v renovovaném historickém Schönkirchovském paláci v centru Prahy. V důsledku nedávného odchodu Květy Pacovské je přehlídka také poklonou a rozloučením s velkou umělkyní světového formátu. Výstavu je možné navštívit do 27. května 2023.

Text: Soňa Šálková

 

 

 

Květa Pacovská – Obrazy, foto© PetrSalek.com

 

Summary

Květa Pacovská, foto© PetrSalek.com

The painter, graphic designer and illustrator Květa Pacovská (1928-2023) won many international awards for her book illustrations and author’s experimental books. Among the most prestigious are the Christian Andersen Award and the Golden Letter Award for the Best Book Design All Over the World from 1993.

Her painting and sculptural work is less well known, although a key part of Květa Pacovská’s artistic legacy. The Zdeněk Sklenář Gallery in Prague is now offering an exhibition of more than 20 large-format canvases. The paintings stand out with their positive bright colors and simple geometric shapes. The 94-year-old author herself originally participated in the conception of the exhibition. Unfortunately, she passed away in February 2023, and her husband, also a well-known graphic artist Milan Grygar, together with his son Štěpán Grygar, are behind the final form of the exhibition. Due to the recent passing of Květa Pacovská, the show is also a tribute and farewell to the world-class artist. The exhibition can be visited until May 27, 2023.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..