Alexandr Janovský – Vinohradské fragmenty

Alexandr Janovský – Vinohradské fragmenty

V 50. letech minulého století docházelo k dělení velkých měšťanských bytů na menší bytové jednotky pro dvě i více rodin. Tento brutální zásah do života stávajících uživatelů měl a dodnes má negativní vliv jak na životní styl, tak i vnímání architektury. Dnes žije již třetí generace nájemníků v takto rozdělených bytových jednotkách a většinou si neuvědomuje původní záměr architektů a majitelů. To je vidět i na jejich přístupu ke vnímání bytového fondu. Bidety nahradily pračky, parkety a koberce PVC, osvětlení zářivky atd.

Jako malé dítě jsem byl vnímavý k této nezvratné situaci, která se týkala nejen naší rodiny. Místnosti byly přepaženy hobrou, sociální zařízení bylo společné.To se samozřejmě projevilo i na samotných společných prostorách domů. Přibyly ohavné zámky na dveřích, vizitky, plynoměry, elektroměry a bakelitové kliky nahradily ty mosazné. Popelnice se dávaly za dveře secesních domů, i když k tomu byl určený dvůr. Vnitrobloky, které původně sloužily k odpočinku, se proměnily v podivné provozovny, garáže a další. Potřeboval jsem se po letech k této situaci vyjádřit, nikoliv sociologicky, ale pocitově,prostřednictvím fotografické tvorby.

Proto působí mé záběry nostalgicky a zachycují též objekty, které dnes již neexistují.

Výstavu mých fotografií ve výstavních prostorách 1. patra úřadu Městské části Praha 2 na Náměstí Míru 20, která probíhá od 6. února 2017  dne 15. března 2017, zahájí architekt Vlado Milunič.

Alexandr Janovský, Praha, 2. února 2017

Foto: Alexandr Janovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..