100 let českého designu v souhrnné publikaci

_pes0464

Křest knihy DESIGN V ČESKÝCH ZEMÍCH  1900 – 2000 dne  8.12.2016

Nakladatelství Academia přichází těsně před vánoci s jedinečnou publikací  DESIGN V ČESKÝCH ZEMÍCH 1900-2000, kterou vydává v koedici s Uměleckoprůmyslovým museem. Kniha je výsledkem dlouholeté soustředěné práce širokého autorského týmu. Poprvé v historii se  podařilo zmapovat rozsáhlou a velmi různorodou oblast vývoje užitého umění na našem území v průběhu 20.století. Návrhářství užitných předmětů jako samostatný obor vzniklo koncem 19.století současně s rozvojem průmyslu, technickým pokrokem a s tím souvisejícími společenskými změnami. Teprve ve 20.století však došlo k jeho plnému rozmachu, a proto je také označováno jako století designu. Publikace se skládá z 20 tematických kapitol, ve kterých jednotliví autoři ukazují a dokumentují, jak se utvářela podoba  interiérového, průmyslového a grafického designu, módy, sklářství, šperkařství, fotografie a dalších oborů užitého umění. Kniha poukazuje na to, že design je úzce spjat se společenským vývojem, dobovým vkusem a možnostmi a potažmo i politikou. Klade tedy důraz na dobový kontext a na instituce, které jsou s designovou tvorbou spojeny.  Dokládá úzké propojení designu s výtvarným uměním a jeho vazby na systém vzdělávání, propagaci a komunikaci. Vyzdvihuje některé instituce, které se zasloužily o zdařilé „zušlechtění výroby a vkusu“ a nevynechává ani čtyři dekády socialistické spotřební kultury a dopady transformace společnosti po roce 1989.

DESIGN V ČESKÝCH ZEMÍCH 1900-2000

DESIGN V ČESKÝCH ZEMÍCH 1900-2000

Závěr publikace obsahuje medailony více než 300 institucí designu a jejich často dramatické osudy během 20. století v důsledku politického a ekonomického vývoje.

Na slavnostním křtu knihy, který se uskutečnil 7.12.2016, se sešla většina tvůrců a podporovatelů vzniku náročného projektu.  Ředitelka Uměleckoprůmyslového musea paní Helena Koenigsmarková ocenila význam grantové podpory Ministerstva kultury, bez které by náročnou činnost, spojenou se vznikem publikace, nebylo možné realizovat. Řekla, že vydáním knihy se podařilo splnit jednu z hlavních priorit, které si UPM uložilo v roce 2000 a poděkovala hlavním editorům Ivě Knobloch a Radimu Vondráčkovi i všem dalším zúčastněným.

Jestliže je cílem designu účelně propojit funkční a estetickou stránku navrhovaného předmětu, tak publikace Design v českých zemích 1900-2000 tento cíl dokonale splňuje. Funkční a poutavé grafické řešení Štěpána Malovce zdařile spojuje odborný výklad fundovaných specialistů s velkým množstvím obrazového materiálu. Jednotlivé kapitoly uvádějí výtvarně pojaté předělové fotografie, jejichž působení ještě umocňuje nadstandardní kvalita tisku. Střízlivé vnitřní grafické úpravě publikace trochu protiřečí rozverná ilustrace na obálce od Adolfa Lachmana, která je jakýmsi humorným zamyšlením nad tím, jak obtížné je souhrnně charakterizovat český design. Krásná publikace představuje významný zdroj informací pro profesionály i laické milovníky umění designu a mohla by být ideálním dárkem pod stromeček.

Design v českých zemích 1900-200
Instituce moderního designu

Editoři: Iva Knobloch, Radim Vondráček

Autoři kapitol: Jiří Fronek, Milan Hlaveš, Lada Hubatová-Vacková, Jiří Hulák, Daniela Karasová, Iva Knobloch, Dagmar Koudelková, Mariana Kubištová, Petra Matějovičová, Jana Johanna Pauly, Hana Rousová, Lucie Skřivánková, Petr Štembera, Lucie Vlčková, Radim Vondráček, Filip Wittlich

Fotografie: Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek, Salim Issa, Štěpánka Stein a další

Nakladatelství: Academia 2016, 660 stran, 950 fotografií, 245 x 285 mm


Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..